Na warszawskiej Cytadeli otwarto Muzeum Wojska Polskiego. Ma największe zbiory w Polsce: 300 tys. eksponatów.
Naukowcy określili nowe granice odporności człowieka na przebywanie w gorącej temperaturze; wcześniejsze badania dowodziły, że nawet zdrowa, młoda osoba może umrzeć po sześciu godzinach przebywania w cieple o temperaturze 35 stopni Celsjusza (95 Fahrenheita) w połączeniu ze 100-procentową wilgotnością. Nowe badania pokazują, że próg ten może być znacznie niższy - poinformował portal sciencealert.com
W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej w Brazylii Jan Paweł II „sprowokował” pasterzy tamtejszego Kościoła do budzenia powołań. Z tej zachęty w 1981 roku zrodził się projekt organizowania każdego roku w sierpniu na terenie całego kraju miesiąca powołań. Zakłada on nie tylko modlitwę, ale i refleksję i dotyczy nie tylko powołania do kapłaństwa czy życia zakonnego, ale różnorodnych posług w Kościele.
Na Manhattanie, stolicy światowego handlu, otwarto pierwszą kaplicę wieczystej adoracji. Tutaj widać naszą chaotyczną pogoń za szczęściem – mówi o. Boniface Endorf OP, odpowiedzialny za projekt. Jak zaznacza, teraz powstało miejsce, gdzie można odnaleźć prawdziwy pokój.
Apele Maryi z Fatimy są nadal aktualne, np. ten, by modlić się o nawrócenie Rosji; nasi młodzi to odczuli – zauważa bp Bohdan Dziurach, egzarcha apostolski Niemiec i Skandynawii dla ukraińskich grekokatolików. Hierarcha uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie i podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego niezwykłą siłę wzajemnego świadectwa, jakie miało tam miejsce. Ludzie z różnych krajów pokazywali swoje pragnienie modlitwy i tak samo nasi Ukraińcy – zaznaczył bp Dziurach.
„Modlę się o nawrócenie dżihadystów, aby nastał pokój na świecie” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Jacques Mourad, który w 2015 r., był przetrzymywany w Syrii przez pięć miesięcy przez islamistów z samozwańczego Państwa Islamskiego, zanim udało mu się uciec. Swoim świadectwem dzieli się w kontekście ustanowienia przez Franciszka Komisji ds. Nowych Męczenników - Świadków Wiary.
Żołnierze Wojska Polskiego nawiązują do chlubnej tradycji polskiego oręża, w tym do zwycięstwa w 1920 roku; to był wysiłek całego narodu w obronie odrodzonej Polski przed czerwoną Rosją. Dziś putinowska Rosja znów zagraża sąsiadom - mówił w niedzielę w Ossowie szef MON Mariusz Błaszczak.
Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że kolejna katastrofa łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym to "otwarta rana na człowieczeństwie". Zaapelował o działania "w duchu solidarności i braterstwa". Wezwał także do modlitwy za Ukrainę.
Rycerze Kolumba obchodzą 13 sierpnia wspomnienie liturgiczne swojego założyciela, bł. ks. Michaela McGivneya. W ramach obchodów tego szczególnego dnia, odbywają się uroczyste celebracje i przyjęcia nowych członków w różnych rejonach Polski.
Sztuczna inteligencja nie powinna nas przerażać, jeśli wysoko będziemy stawiać poprzeczkę humanizmu – uważa kard. Gianfranco Ravasi, wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Choć do dziś woli pisać piórem niż na komputerze, od dawna interesuje się sztuczną inteligencją. Tej tematyce poświęcił też jedną o ostatnich odsłon Dziedzińca Pogan. Sztucznej inteligencji poświęcony będzie też przyszłoroczny Światowy Dzień Pokoju.