Krzyż jest najpowszechniejszym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem chrześcijaństwa. Z narzędzia kary i śmierci, i to najhaniebniejszej, w starożytnym Cesarstwie Rzymskim, stał się znakiem wiary Chrystusowej i zbawienia. Jednocześnie jednak, mimo swej prostoty – dwóch ramion przecinających się pod kątem prostym – już na początku chrześcijaństwa zaczął przybierać różne formy regionalne i środowiskowe, zachowując przy tym swą podstawową cechę, czyli owe „skrzyżowane” ramiona.
Na Świętej Górze Grabarce, jednym z głównych sanktuariów polskiego prawosławia, rozpoczęły się wczoraj dwudniowe uroczystości z okazji święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza w roku uroczystość w tym cerkiewnym sanktuarium.
Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy, ranne jest dziecko - powiadomiły w piątek rano władze regionu. Rosyjskie wojska atakowały też cele cywilne w Charkowie, Kramatorsku i Mikołajowie.
80 lat temu, 19 sierpnia 1942 r., urodził się Eugeniusz Salij - znany pod zakonnym imieniem Jacek - teolog i pisarz, duszpasterz akademicki. Wstąpił do zakonu dominikanów, "nie wiedząc, dlaczego".
Papież Franciszek oświadcza, że nie ma wystarczających elementów, aby wszcząć kanoniczne śledztwo w sprawie molestowania seksualnego przez kardynała Ouelleta - oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.
80 lat temu, 19 sierpnia 1942 r., Niemcy przeprowadzili akcję likwidacji getta w Otwocku. Od 7 do 10 tys. osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali zamordowani w komorze gazowej. Wyszukiwanie ocalałych Żydów i ich mordowanie (w sumie 3 tys. osób) trwało do września 1942 r.
Na całym świecie pracują setki tysięcy pracowników humanitarnych, ale jest to kropla w morzu potrzeb - powiedziała PAP globalna kierowniczka programowa Beata Dolińska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Przy takiej liczbie obecnych kryzysów niemożliwe jest, aby pomóc wszystkim - dodała.
Witraże zazwyczaj widzimy w kościele. Ale na Plantach? Tym razem właśnie tam, w plenerze, otwarto ich wystawę. Wystawę okolicznościową, celebrującą 120. rocznicę powstania Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, który współcześnie działa jako Pracownia i Muzeum Witrażu.
W krużgankach kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31 poświęcono tablicę pamięci siostry bł. Piotra Frassatiego - Luciany Frassati-Gawrońskiej.
Tornada przeszły dzisiaj nad północno-środkowymi Włochami. W Toskanii zginęły dwie osoby, a w mieście Piombino odrywały się i latały w powietrzu kabiny diabelskiego młyna.