Czy kradzież srebrnej figury św. Wojciecha z relikwiarza w katedrze w Gnieźnie była zwykłym włamaniem czy też uknutą przez SB polityczną intrygą, mającą - paradoksalnie - poprawić obraz relacji państwo-Kościół po zamordowaniu ks. Popiełuszki? Na to pytanie stara się odpowiedzieć reżyser.
Pomoc, której Polacy udzielili Żydom prześladowanym przez niemieckich sprawców Holokaustu, jest ważnym elementem naszej pamięci historycznej - napisał prezydent Andrzej Duda z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów po okupacją niemiecką - czytamy w gazecie "Polska Metropolia Warszawska".
Rodzina Ulmów to pierwszy przypadek, kiedy Kościół beatyfikuje nie tylko małżonków, ale też ich dzieci, w tym dziecko nienarodzone - powiedział PAP postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. Witold Burda. Jego zdaniem, Ulmowie mogą być dla współczesnych rodzin przykładem wierności Bogu i pomocy potrzebującym.
Prezydent Joe Biden przybył w czwartek z wizytą do Kanady. Według przewidywań przedmiotem jego rozmów z premierem Justinem Trudeau będzie m.in. wojna na Ukrainie, masowa migracja, zmiany klimatyczne, handel oraz Chiny.
Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba śmiertelnych ofiar zaciętych walk między gangami przestępczymi, które nasilają się z każdym dniem od czasu zamordowania w lipcu 2021 roku prezydenta Haiti Jovenela Moise; kontrolują one już prawie 60 proc. milionowej stolicy kraju Port- au- Prince i znaczne obszary na prowincji.
W czwartkowych protestach w Paryżu, gdzie doszło do starć protestujących przeciwko reformie emerytalnej z policją, wzięło udział 119 tys. osób, najwięcej od początku tzw. mobilizacji w styczniu. W całym kraju w protestach wzięło udział ponad milion osób - pisze agencja AP.
To wyniesienie czynu miłosierdzia rodziny Ulmów na zupełnie inny poziom – tak o zaplanowanej na 10 września beatyfikacji Samarytan z Markowej mówi w rozmowie z Family News Service dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, a prywatnie krewny Ulmów. 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali Józefa i Wiktorię Ulmów, ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone, oraz ukrywanych przez nich ośmioro Żydów. W rocznicę tej tragedii od 2018 roku obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Takie pytanie w najnowszym numerze GN zadaje Tomaszowi Kyci, korespondentowi polskiej sekcji Radia Watykańskiego w Berlinie, Jacek Dziedzina.
W teologii moralnej musimy starać się oferować odpowiednie drogi dojrzewania – mówię „drogi”, a nie „matematyczne rozwiązania”. Osiągniemy to, idąc razem z Ludem Bożym, a nie „siedząc jak doktorzy, którzy swoim palcem potępiają bez większego przejęcia” – wskazywał Franciszek do członków Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej oraz uczestników konferencji o św. Alfonsie Liguorim. Papież podkreślał konieczność pozostawania w kontakcie z rzeczywistością przy poszukiwaniach dotyczących etyki.
- Niewiele możemy dzisiaj uczynić. Ale możemy dać świadectwo, że jesteśmy z nimi, że otaczamy ich miłością i modlitwą, i czuwamy przy nich z nadzieją, że są teraz w najlepszych rękach dobrego Ojca - mówił o rodzinie słynnego skoczka bp Damian Muskus OFM, który przewodniczył Mszy św. w parafialnym kościele Kubackich w Szaflarach.