Ruch Palikota oraz trzecia największa frakcja w Parlamencie Europejskim - liberałów i demokratów (ALDE), której przewodniczy były premier Belgii Guy Verhofstadt, zapowiedzieli w poniedziałek współpracę polityczną.
"Podzielamy te same ambicje względem Europy" - podkreślił Verhofstadt w komunikacie prasowym po spotkaniu z Januszem Palikotem w Warszawie. Poinformował, że spotkanie miało na celu "ustanowienie współpracy między partiami" i że współpraca taka została uzgodniona.
"Ostatnie wybory w Polsce pokazały, że rośnie poparcie dla wolnych, demokratycznych i nastawionych na reformy polityków (...). Zaprosiłem Ruch Palikota do udziału w wydarzeniach ALDE, do spotkań z naszymi eurodeputowanymi, szefami komisji i przez to do udziału w budowie europejskiej koalicji na rzecz celów, które podzielamy z tą partią" - oświadczył Verhofstadt. Wśród tych celów wymienił poszerzanie swobód i wolności obywatelskich, redukcję biurokracji oraz wzmacnianie małych i średnich firm w UE.
Liberalna frakcja ALDE to trzecia największa grupa polityczna w PE, która często stanowi języczek u wagi między chadekami i socjaldemokratami. W obecnej kadencji PE w ALDE nie zasiada żaden Polak. W poprzedniej kadencji byli w niej przedstawiciele Partii Demokratycznej m.in. Bronisław Geremek oraz Janusz Onyszkiewicz i Jan Kułakowski.
Utrzymanie się współpracy Ruchu Palikota z ALDE może oznaczać, że po następnym wyborach do PE za 2,5 roku, posłowie Ruchu Palikota (gdyby weszli do PE) zasiądą w ławach ALDE.
Verhofstadt ocenił, że współpraca obu frakcji może przynieść korzyści zarówno Polsce, jak i Europie: poprzez zachęcanie krajów UE do dalszych reform i poszerzania swobód obywatelskich. "Polska jest w sercu projektu europejskiego" - zapewnił.
W tym samym komunikacie prasowym Janusz Palikot podkreślił, że "jesteśmy z ALDE jabłkami tego samego drzewa". "Nasze polityczne ambicje i cele są zgodne, jestem wdzięczny za zaproszenie do współpracy" - powiedział Palikot. Wyraził przekonanie, że współpraca z ALDE wzmocni pozycję Ruchu Palikota.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.