„Liczy się tylko oryginał, tylko święty Mikołaj!” – pod takim hasłem przebiega w wielu niemieckich diecezjach akcja promocji świętego biskupa z Miry. Akcję powołało do życia dziesięć lat temu katolicka organizacja Bonifatiuswerk. Stara się przywrócić Niemcom świętego Mikołaja, którego w ostatnich latach coraz silniej wypierają postacie komercyjne.
„Komercyjnemu dziadkowi w czapce z pomponem pokazujemy czerwoną kartkę” – wołała w centrum Monachium Maite Kelly, gwiazda programu Let's dance, niemieckiego odpowiednika „Tańca z gwiazdami”. Wraz z Engelbertem Sieblerem, biskupem pomocniczym Monachium, rozdawała przechodniom czekoladowe figurki świętego Mikołaja z Miry. „Weihnachtsmann, czyli gość w czerwonej czapce z pomponem, jest dla mnie szczytem powierzchowności i komercji. Tymczasem święty Mikołaj biskup Miry to przykład tego, co najważniejsze w życiu: miłości bliźniego” – mówiła gwiazda telewizji. Z kolei bp Siebler podkreślał, że wspomnienie świętego Mikołaja jest wpisane w kalendarzu liturgicznym.
Akcja promocji świętego Mikołaja, powołana do życia przez katolickie Dzieło św. Bonifacego, z roku na rok ma więcej zwolenników. Przyłączyło się do niej wiele niemieckich diecezji. W Kolonii powstał sojusz „Święty Mikołaj w naszym domu”. Specjalny mikrobus świętego Mikołaja odwiedza szkoły i przedszkola w Nadrenii Północnej-Westfalii i Turyngii. Rozdaje się paczki i opowiada o przykładnym życiu świętego.
Akcja ma szczególne wzięcie wśród niemieckiej młodzieży. Pod hasłami typu „Pierwszeństwo dla świętego Mikołaja” lub „Dziadek w czapce z pomponem nie istnieje” powstały portale internetowe zachęcające do promowania sylwetki prawdziwego świętego, a nie sklepowego przebierańca. Ogólnoniemiecka akcja mikołajowa ma już ponad tysiąc zwolenników na portalu społecznościowym Facebook.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.