W wieku 62 lat zmarł 7 grudnia w Lublinie werbista ks. prof. Antoni Kość, wieloletni prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Był on wybitnym znawcą prawa i kultury Dalekiego Wschodu.
Ks. prof. Antoni Kość SVD był profesorem zwyczajnym nauk prawnych, kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej (IVR) i Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie, wiceprezesem Towarzystwa Naukowego KUL. Napisał ok. 150 publikacji z zakresu teorii i filozofii prawa.
"Pracował na Dalekim Wschodzie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Całą jego twórczość naukową łączy badanie relacji prawa i etyki. Dowodził, że prawo musi być legitymizowane tylko względami formalnymi, ale także sprawiedliwością i słusznością" – powiedział dr Tomasz Barankiewicz SVD, starszy wykładowca w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa KUL.
"Ks. prof. Kość uważał, że chociaż są różne kultury, to wszędzie prawo opiera się nie tylko na przepisach, ale przede wszystkim na słuszności. Kiedy występowała «Solidarność», to nie tylko był bunt, ale to było odmówienie posłuszeństwa władzy, która była nieuczciwa, niesprawiedliwa i nie traktowała równo obywateli, choć miała legitymację formalną. Chodzi o to, że prawo musi spełniać względy formalne, czyli musi być legitymizowane, autoryzowane przez jakiś organ do tego wskazany, a z drugiej strony musi też mieć element materialny, czyli prawa człowieka" – wyjaśnia prawnik. Dodał, że ks. prof. Kość reprezentował podejście prawno-naturalne, wskazujące, że prawo łączy się z moralnością zarówno pojęciowo, jak i faktycznie.
Ks. prof. Antoni Kość urodził się 12 maja 1949 r. w Rokietnicy k. Jarosławia. W 1967 r. wstąpił do seminarium diecezjalnego w Przemyślu i podjął studia teologiczne. W 1971 r. wstąpił do misyjnego Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów). W maju 1974 r. ukończył studia teologiczne na KUL. W czerwcu tegoż roku przyjął święcenia kapłańskie w Misyjnym Seminarium Duchownym werbistów w Pieniężnie.
Od marca 1975 r. przez dwa lata poznawał język japoński w Center for Japanese Studies w Kamakura koło Tokio, pracując równocześnie w szkole niedzielnej jako nauczyciel angielskiego. W latach 1976-78 studiował filozofię prawa na Sophia University w Tokio. W 1978 wyjechał do Niemiec i podjął dalsze studia prawnicze na uniwersytecie we Fryburgu, które uwieńczył doktoratem.
W latach 1982-83 studiował prawo anglo-amerykańskie na Uniwersytecie Chicagoskim w USA. W 1983 wrócił do Japonii, by pracować jako profesor prawa w Uniwersytecie Nanzan w Nagoya. W latach 1988-89 kontynuował studia z prawa kanonicznego, na Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie. Następnie w 1989 r. rozpoczął kurs języka koreańskiego w Uniwersytecie Yonsei w Seulu, by w 1991 rozpocząć pracę jako profesor prawa na seulskich uniwersytetach Narodowym i Sogang.
1 października 1994 podjął pracę na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego KUL. W 1998 uzyskał habilitację w dziedzinie nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność - filozofia prawa, na podstawie rozprawy „Prawo a etyka konfucjańska w historii myśli prawnej Chin”. Od stycznia 1999 kierował Katedrą Filozofii Prawa. W marcu 2002 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. W latach 2000-08, przez dwie kadencje, był prodziekanem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a w latach 2005-08 – dyrektorem Instytutu Ogólnych Nauk o Prawie KUL.
Prowadził zajęcia dydaktyczne z teorii i filozofii prawa, prawa japońskiego, historii myśli prawnej kultury chińskiej, filozoficznych podstaw prawa chińskiego, doktryn polityczno-prawnych.
Główne kierunki jego badań to niemiecka filozofia prawa i filozofia prawa Dalekiego Wschodu, a w szczególności związki między prawem a moralnością oraz między prawem, państwem i religią. Znalazły one swój wyraz w opracowaniach monograficznych po japońsku, niemiecku i polsku. Wypromował 9 doktorów, 112 magistrów, w tym 18 w Japonii.
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prof. Kościa rozpoczną się 13 grudnia o godz. 12.15 w kościele akademickim KUL mszą św. żałobną, uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 grudnia w Domu Misyjnym św. Wojciecha w Pieniężnie.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.