Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała ducha partnerstwa w instytucjach europejskich oraz w państwach członkowskich UE - ocenił w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
"Polska prezydencja pracowała z wielkim profesjonalizmem i entuzjazmem. 30 lat po wprowadzeniu stanu wojennego Polska wykazała swoje przywiązanie do Europy, demokracji oraz naszych wspólnych wartości" - mówił Barroso podczas debaty podsumowującej polską prezydencję.
Wspominał "inspirującą" przemowę Donalda Tuska 6 lipca w PE na inauguracji polskiej prezydencji. Barroso ocenił, że był to "silny apel o większą integrację Europy".
"Sześć miesięcy później możemy powiedzieć, że Polska udowodniła swoją reputację i spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała duch partnerstwa w instytucjach europejskich i krajach członkowskich" - mówił szef KE. "Polska ciągle naciskała o więcej Europy w czasie kryzysu, który odbywa się nie tylko w sferze finansowej" - dodał.
Barroso podziękował Tuskowi za polityczną odwagę i zaangażowanie w czasie polskiej prezydencji. "Może Pan być przykładem dla innych" - podkreślił szef KE.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".
Jun wydał oświadczenie za pośrednictwem swoich prawników kilka godzin po decyzji TK.