Reklama

Śląsk w chmurze pyłu

Bardzo wysokie stężenie pyłu w powietrzu utrzymuje się od kilku dni w woj. śląskim. We wtorek w Zabrzu dobowe normy zostały przekroczone o ponad 1200 proc. Urząd marszałkowski ostrzega przed ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Reklama

Według czwartkowych informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we wtorek dopuszczalne normy stężenia pyłu przekroczone zostały w Zabrzu o 1244 proc., Rybniku o 1086 proc., Sosnowcu o 856 proc., Wodzisławiu o 728 proc., Gliwicach o 582 proc., Żywcu o 540 proc., Katowicach o 468 proc., Częstochowie o 396 proc. Dąbrowie Górniczej o 350 proc., Tychach o 290 proc., Cieszynie o 110 proc. i Bielsku-Białej - o 94 proc.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie pogoda w czwartek będzie sprzyjała utrzymywaniu się wysokiego stężenia pyłu w woj. śląskim. Oznacza to, że przez całą dobę będą utrzymywały się bardzo wysokie przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłu - szczególnie w miastach, a także w kotlinach górskich, dolinach i obniżeniach terenu.

Na tych obszarach szczególnie dotkliwa będzie tzw. niska emisja, będąca przede wszystkim efektem spalania węgla oraz śmieci w domowych kotłowniach i piecach. Jednym z jej składników jest tzw. pył zawieszony będący mieszaniną cząstek stałych i ciekłych. Zawiera m.in. drobinki węgla (sadzy), substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany.

Ponieważ w aglomeracjach katowickiej i rybnicko-jastrzębskiej, Częstochowie oraz powiatach żywieckim i wodzisławskim dobowe stężenie pyłu zawieszonego przekroczyło we wtorek alarmowy próg 200 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, urząd marszałkowski woj. śląskiego wydał w środę ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Jak napisano w ostrzeżeniu, najbardziej narażeni na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i na niewydolność krążenia (szczególnie starsi i dzieci), a także wykonujące wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Chorym - w razie nasilenia niekorzystnych objawów - specjaliści zalecają kontakt z lekarzem.

Osoby najmocniej odczuwające skutki zanieczyszczeń powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz wysiłku fizycznego na powietrzu - zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu. Zaleca się też, by chorzy mający trudności z oddychaniem pozostawali w zamkniętych pomieszczeniach.

Po konsultacji ze specjalistami samorząd woj. śląskiego zaapelował do mieszkańców rejonów, gdzie występują najwyższe stężenia zanieczyszczeń, o: ograniczenie ruchu samochodowego, rezygnację ze spacerów z dziećmi, ograniczenie spalania paliw takich, jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie - gdzie to możliwe - do ogrzewania pomieszczeń gazu bądź grzejników elektrycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama