Przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch podsumował rok 2011.
Arcybiskup stwierdził, że był to wręcz przełomowy dla Kościoła w Niemczech rok, ponieważ wychodząc z głębokiego kryzysu zaufania przeżył jednoczące i budujące spotkanie z Benedyktem XVI.
Wrześniowa papieska pielgrzymka do Niemiec była dla abp. Zollitscha najważniejszym wydarzeniem. Jego zdaniem Benedykt XVI umocnił w wierze nie tylko katolików, ale wszystkich chrześcijan w Niemczech: „Papież pomógł nam stawiać znów pytania o Boga w naszym społeczeństwie. Dodał nam odwagi, byśmy wspólnie jako chrześcijanie intensywniej kształtowali ten świat”. Abp Zollitsch dodał, że wzruszyły go tłumy ludzi biorących udział w spotkaniu z papieżem. To pokazuje, że Niemcy wciąż są zainteresowani kwestiami wiary i Kościoła.
Podsumowując mijający rok, przewodniczący niemieckiego episkopatu wspomniał też o sprawach trudnych. Przedmiotem dalszej troski jest proces dialogu wewnątrzkościelnego. Wciąż trzeba zdobywać utracone przez afery pedofilskie zaufanie społeczeństwa – stwierdził abp Zollitsch i zapowiedział, że w nadchodzącym roku pomogą w tym dwa wielkie spotkania. We wrześniu odbędzie się kolejne forum, tym razem poświęcone tematowi diakonii, a już w maju Kościół katolicki zaprasza do Mannheimu na kolejne tradycyjne Dni Katolika.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.