Hiszpania: noworoczne przesłania biskupów

Rodzina, młodzież i pokój to niektóre z tematów poruszanych przez hiszpańskich biskupów w noworocznych przesłaniach.

Wyrażają oni swoją bliskość i solidarność szczególnie z tymi, którzy najmocniej odczuwają skutki kryzysu. Ponadto biskupi apelują o wzajemną pomoc i chrześcijańską solidarność.

„Mówi się często, że młodzież jest nadzieją świata, a także nadzieją Kościoła. Nie jest wcale łatwo potwierdzić to stwierdzenie mając na uwadze aktualną młodzież i wyzwania, jakie stają przed nią w naszym społeczeństwie. Jednym z nich jest bardzo poważny problem bezrobocia wśród młodych ludzi. Osiąga ono liczby, które zawstydzają nas, dorosłych, w społeczeństwie tak niesprawiedliwym wobec swoich najmłodszych członków”– pisze kard. Lluís Martínez Sistach z Barcelony. Diecezjalna Caritas utworzyła specjalny program „Bezrobotna młodzież”, aby na miarę swoich możliwości pomóc w formacji i szukaniu pracy młodym ludziom.

Ważnym wyzwaniem dla młodzieży jest „walka z niesprawiedliwością i korupcją” oraz zaangażowanie się „w budowę świata, w którym nie tylko nie będzie wojen, ale zapanuje w nim sprawiedliwość, prawda i miłość” – podkreśla abp Francisco Gil Hellín z Burgos. „Pokój jest darem, ale także zadaniem i celem, do którego wszyscy powinniśmy dążyć. Wszyscy powinniśmy wesprzeć młode pokolenia: rodzice, wychowawcy, politycy, instytucje społeczne i kościelne, media, aby zasiać w nich ziarno społeczeństwa bardziej ludzkiego, braterskiego i pokojowego”.

Z kolei biskupi z Kraju Basków apelują „o pojednanie na baskijskiej ziemi”, szczególnie po komunikacie separatystów z ETA o zawieszeniu broni. Na 25 lutego zapraszają wszystkich na spotkanie na rzecz pokoju i pojednania.

Abp Juan José Asenjo z Sewilli zachęca wiernych na początku nowego roku do większego zaangażowania misyjnego, tak w kraju jak i za granicą. „Jest to najlepszy sposób, aby podziękować Bogu za Jego objawienie się w Jezusie Chrystusie” – czytamy w liście.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Środa
wieczór
11°C Czwartek
noc
8°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
wiecej »