Rodzina, młodzież i pokój to niektóre z tematów poruszanych przez hiszpańskich biskupów w noworocznych przesłaniach.
Wyrażają oni swoją bliskość i solidarność szczególnie z tymi, którzy najmocniej odczuwają skutki kryzysu. Ponadto biskupi apelują o wzajemną pomoc i chrześcijańską solidarność.
„Mówi się często, że młodzież jest nadzieją świata, a także nadzieją Kościoła. Nie jest wcale łatwo potwierdzić to stwierdzenie mając na uwadze aktualną młodzież i wyzwania, jakie stają przed nią w naszym społeczeństwie. Jednym z nich jest bardzo poważny problem bezrobocia wśród młodych ludzi. Osiąga ono liczby, które zawstydzają nas, dorosłych, w społeczeństwie tak niesprawiedliwym wobec swoich najmłodszych członków”– pisze kard. Lluís Martínez Sistach z Barcelony. Diecezjalna Caritas utworzyła specjalny program „Bezrobotna młodzież”, aby na miarę swoich możliwości pomóc w formacji i szukaniu pracy młodym ludziom.
Ważnym wyzwaniem dla młodzieży jest „walka z niesprawiedliwością i korupcją” oraz zaangażowanie się „w budowę świata, w którym nie tylko nie będzie wojen, ale zapanuje w nim sprawiedliwość, prawda i miłość” – podkreśla abp Francisco Gil Hellín z Burgos. „Pokój jest darem, ale także zadaniem i celem, do którego wszyscy powinniśmy dążyć. Wszyscy powinniśmy wesprzeć młode pokolenia: rodzice, wychowawcy, politycy, instytucje społeczne i kościelne, media, aby zasiać w nich ziarno społeczeństwa bardziej ludzkiego, braterskiego i pokojowego”.
Z kolei biskupi z Kraju Basków apelują „o pojednanie na baskijskiej ziemi”, szczególnie po komunikacie separatystów z ETA o zawieszeniu broni. Na 25 lutego zapraszają wszystkich na spotkanie na rzecz pokoju i pojednania.
Abp Juan José Asenjo z Sewilli zachęca wiernych na początku nowego roku do większego zaangażowania misyjnego, tak w kraju jak i za granicą. „Jest to najlepszy sposób, aby podziękować Bogu za Jego objawienie się w Jezusie Chrystusie” – czytamy w liście.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.