W pierwszym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 18 stycznia, przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak złożyli wizytę abp. Sawie, prawosławnemu metropolicie warszawskiemu i całej Polski.
– Myślimy o tej jedności i tęsknimy za nią – powiedział abp Józef Michalik w rozmowie z Biurem Prasowym KEP u progu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przekonuje, że trzeba budować na prawdzie i przełamywać schematy, a nade wszystko zostawiać miejsce działaniu Bożemu. – Ludzie mają tysiące argumentów ludzkich, a ciężko znaleźć niekiedy ten argument Boży, ten argument właściwy, który by doprowadził do jedności wiary, pełnej jedności wiary w Kościołach chrześcijańskich i komunii, byśmy mogli być świadkami wobec świata w pełni – zauważył.
Przed południem przewodniczący Episkopatu wraz z sekretarzem generalnym KEP bp. Wojciechem Polakiem złożyli wizytę zwierzchnikowi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupowi Sawie.
Metropolita prawosławny i przedstawiciele Episkopatu rozmawiali o zaplanowanej na sierpień wizycie w Polsce patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Tematem rozmowy był też przygotowywany dokument na temat pojednania narodów polskiego i rosyjskiego.
Hierarchowie wspomnieli też o pracach Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego, który działa przy Konferencji Episkopatu Polski w ramach Rady ds. Dialogu Ekumenicznego, a także o pracach samej Rady. Przypomnijmy, że Kościół katolicki wydał instrukcję nt. małżeństw mieszanych, która czeka na zatwierdzenie (tzw. recognitio) przez Stolicę Apostolską. Wszystkie Kościoły, w tym katolicki i prawosławny, przygotowują się do wydania wspólnego dokumentu o świętowaniu i poszanowaniu niedzieli.
Była to pierwsza wizyta abp. Józefa Michalika jako przewodniczącego Episkopatu, a bp. Wojciecha Polaka jako sekretarza generalnego u metropolity Sawy. Jej znaczenie polega i na tym, że miała miejsce w pierwszym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a jednocześnie w wigilię ważnego dla całego Kościoła Wschodniego święta Jordanu, obchodzonego na pamiątkę Chrztu Pańskiego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.