Reklama

„Prokuratura bez znaczących zaburzeń”

Prokurator generalny Andrzej Seremet zapewnił w czwartek w Senacie, że prokuratura funkcjonuje bez znaczących zaburzeń. Wśród najważniejszych zagadnień, które wymagają zmian ustawowych, wymienił niezależność budżetową prokuratury i jej relacje z parlamentem.

Reklama

Seremet przedstawia senatorom informację dotyczącą sytuacji w prokuraturze. "Fakt, że problemami prokuratury zajmuje się Senat, mógłby wskazywać, że doszło do zdarzeń, które w stopniu znaczącym zaburzyły funkcjonowanie prokuratury. Tak oczywiście nie jest. Ogromna większość prokuratorów pracuje rzetelnie" - powiedział Seremet na początku swojego wystąpienia.

Prokurator generalny zaznaczył, że nie podziela opinii, że prokuratura powinna znaleźć się pod ściślejszym nadzorem władzy wykonawczej. "Uważam jednak, i ten pogląd głoszę od dawna, że reforma prokuratury z 2009 r. nie została jeszcze zakończona" - podkreślił.

Przypomniał, że rozpoczął prace nad przyszłym modelem prokuratury. Za najbardziej istotne zagadnienia, które wymagać będą regulacji, Seremet uznał określenie relacji prokuratora generalnego z innymi organami państwa, zwłaszcza parlamentem, uregulowanie uprawnień i miejsca Krajowej Rady Prokuratury oraz przyszły kształt prokuratury wojskowej i pionu śledczego IPN.

Prokurator generalny mówił też, że uregulować należy "charakter i stopień niezależności prokuratora w czynnościach procesowych", odrębność budżetową prokuratury, sposób funkcjonowania zewnętrznego nadzoru służbowego, a także możliwość uczestnictwa prokuratorów, w tym będących w stanie spoczynku, w życiu publicznym, a zwłaszcza politycznym.

Seremet wśród ważnych zagadnień do uregulowania wymienił też odpowiedzialność prokuratorów za oczywiście błędne decyzje, zakres specjalizacji śledczych oraz model ich szkolenia. Uznał przy tym, że prace nad zmianami przepisów dotyczących prokuratorów powinny być skoordynowane ze zmianami procedury karnej.

Mówił też, że prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył oraz naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski nie powinni byli przedstawiać swoich uwag względem prokuratora generalnego opinii publicznej, lecz wnieść je w drodze służbowej.

"Ocena zachowania tych prokuratorów w dniu 9 stycznia 2012 r. jest w tej sytuacji jednoznaczna. Doszło do zdarzeń, do których nie powinno było dojść, a które mogły wywołać w społeczeństwie przekonanie, że prokuratura rozdarta jest wewnętrznym sporem, co w istotny sposób miałoby zakłócać wykonywanie przez nią zadań" - powiedział Seremet.

W środę prezydent Bronisław Komorowski przychylił się do wniosku Seremeta - złożonego wspólnie z szefem MON - o powołanie w miejsce Parulskiego pułkownika Jerzego Artymiaka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama