W Nowej Auli Synodalnej na Watykanie rozpoczął się pod przewodnictwem Benedykta XVI dzień modlitwy i refleksji członków Kolegium Kardynalskiego.
Jego temat brzmi: „Przepowiadanie Ewangelii dzisiaj: między missio ad gentes a nową ewangelizacją”. Biorą w nim udział także nominaci, którzy podczas jutrzejszego konsystorza publicznego otrzymają insygnia kardynalskie. Wprowadzenie wygłosi jeden z nich – metropolita Nowego Jorku, abp Timothy Dolan. Przewidywany jest również komunikat na temat Roku Wiary, który zaprezentuje przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichella. Dzień zakończy się omówieniem nieszporów o godz. 17.00.
Natomiast jutro o godz. 10. 30 odbędzie się w bazylice watykańskiej zwyczajny konsystorz publiczny. Ojciec Święty nałoży na głowy 22 kapłanów czerwone birety, wręczy im pierścienie oraz wskaże przyznany im tytuł kościoła lub diakonię. Bezpośrednio po tym obrzędzie przewidziany jest zwyczajny konsystorz publiczny w celu rozpatrzenia sprawy kanonizacji siedmiorga błogosławionych.
Są to: dwaj męczennicy - XIX-wieczny francuski jezuita Jakub Berthieu, który oddał życie na Madagaskarze i XVII-wieczny świecki katechista z Filipin Piotr Calungsod; dwoje zmarłych na początku XX wieku założycieli zgromadzeń zakonnych - włoski kapłan Jan Chrzciciel Piamarta i Hiszpanka Maria z Góry Karmel Sallés y Barangueras; współczesna im amerykańska zakonnica Marianna Cope oraz dwie kobiety świeckie - XVII-wieczna kanadyjska Indianka Katarzyna Tekakwitha i zmarła na początku zeszłego stulecia Niemka Anna Schäffer.
Tego samego dnia po południu w różnych salach Auli Pawła VI i Pałacu Apostolskiego w Watykanie od godz. 16.30 do 18.30 nowi kardynałowie przyjmować będą gratulacje. Natomiast w niedzielę 19 lutego odprawią wraz z Papieżem koncelebrowaną Mszę w bazylice watykańskiej - początek o 9.30.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.