Benedykt XVI powiedział w niedzielę, że zawsze obecna jest w dziejach człowieka pokusa usunięcia Boga i zdawania się wyłącznie na siebie. Zaapelował do wiernych, by w czasie Wielkiego Postu umocnili swe relacje z Bogiem.
W rozważaniach poprzedzających południową modlitwę Anioł Pański w Watykanie papież wezwał wiernych, by "z cierpliwością i pokorą" podążali codziennie za Bogiem.
Trzeba "uczyć się budować nasze życie nie poza Nim lub tak, jakby Go nie było, ale w Nim i z Nim, ponieważ jest źródłem prawdziwego życia" - podkreślił Benedykt XVI.
"Pokusa usunięcia Boga, wprowadzenia samemu ładu w sobie i w świecie, licząc jedynie na własne zdolności, jest zawsze obecna w dziejach człowieka" - dodał.
Benedykt XVI przypomniał, że czas Wielkiego Postu to moment sprzyjający odnowie i umocnieniu relacji z Bogiem poprzez "codzienną modlitwę, gesty pokuty, dzieła braterskiej miłości".
Zwracając się do Polaków powiedział: "+Bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!+ Tymi słowami, Chrystus wzywa nas dzisiaj do pokuty i przemiany życia. Bądźmy dla świata ewangelicznym zaczynem prawdy przez gesty miłosierdzia, przebaczenia i pojednania". Życzył Polakom "obfitych owoców duchowych Wielkiego Postu".
Papież zapowiedział, że w niedzielę wraz ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej rozpoczyna tygodniowe rekolekcje wielkopostne. W tym czasie nie odbędzie się tradycyjna środowa audiencja generalna i inne spotkania z udziałem Benedykta XVI.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.