Ratujmy jedność

O zauważenie ze szczególną miłością tych, którzy przeżywają kryzys powołania małżeńskiego i rodzinnego – zaapelował w liście pasterskim na Wielki Post biskup świdnicki Ignacy Dec. Prosi w nim małżonków, aby nie podejmowali pochopnych decyzji. Jednocześnie stwierdza, iż „tragedie rozwodów, rodzinnych zaniedbań i oziębłości niszczą nie tylko same rodziny, ale rozkładają życie narodu i Kościoła”.

Zdaniem bp. Deca, jedną z ważnych przyczyn krytycznego stanu wielu polskich rodzin i małżeństw jest uleganie konsumpcyjnemu stylowi życia, który „w prosty sposób sugeruje jedynie przyjemnościowe i egoistyczne podejście do życia”. Biskup świdnicki podkreśla, że nieumiejętność rezygnacji z własnych ambicji oraz niezrozumienie dla postawy wyrzeczenia i ofiary na rzecz dobra wspólnego rodziny - to najczęstsze powody rozpadu młodych małżeństw.

„Szczególnie niepokoi, że zarówno polski wymiar sprawiedliwości jak i brak skutecznej polityki prorodzinnej, nie sprzyjają obronie wierności małżeńskiej, a także trwałości rodzin. Bulwersuje, niekiedy noszący znamiona znieczulicy, brak wrażliwości na ból i piętno, jakie rozwód wyciska na psychice i duchowości dzieci” – ubolewał hierarcha.

Jednocześnie zaapelował do diecezjan, aby tegoroczne wielkopostne wyrzeczenia i modlitwę ofiarowali w intencji małżeństw „zmagających się z czasem próby”. Wyraził przy tym ufność, że „wsparcie Kościoła zaowocuje w nich wielkodusznością, przebaczeniem i nadzieją, które ratują jedność małżeństw i przywracają pokój w rodzinie”. Zachęcał także wiernych do zaangażowania się w katolickie ruchy małżeńskie i rodzinne np. Domowy Kościół i Spotkania Małżeńskie. Zapowiedział drugą edycję Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, jaki odbędzie się w dniach 5-7 października w Świdnicy.

Bp Dec odniósł się także w liście pasterskim do kryzysu. „W czasach, gdy na naszym kontynencie słowo ‘kryzys’ jest odmieniane przez wszystkie przypadki, warto przyjrzeć się naszemu podejściu do spraw materialnych. Życie na kredyt, nierealne plany budżetowe, niejasność w kryteriach oceny potrzeb, to nie tylko problem firm i instytucji. Niestety, także polskie rodziny narażają się na poważne kłopoty finansowe. Gdy dojdzie do tego niestabilny rynek pracy widzimy, jak bardzo groźne w skutkach może być lekkomyślne albo nierzetelne rozeznanie sytuacji materialnej rodziny. Sprawy materialne naszych rodzin, roztropność w gospodarowaniu budżetami rodzinnymi, powinny stać się przedmiotem wielkopostnej refleksji” – apelował biskup świdnicki. Zachęcał także do wrażliwości na ubogich.

List pasterski bp. Deca odczytywany jest w kościołach diecezji świdnickiej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu - 26 lutego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
wiecej »