Polityk PSL Aleksander Sopliński został powołany na stanowisko wiceministra zdrowia - dowiedziała się w środę PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.
Sopliński jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, w marcu skończy 70 lat. Był ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Od 2005 roku przez dwie kadencje zasiadał w ławach poselskich. Pracował w komisji kultury fizycznej i sportu oraz komisji zdrowia. W 2011 r. nie udało mu się uzyskać mandatu.
Przed rozpoczęciem kariery sejmowej był samorządowcem, m.in. przewodniczącym rady miasta w Ciechanowie i wiceprzewodniczącym sejmiku mazowieckiego. Od 1973 należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, partii satelickiej wobec PZPR i poprzedniczki PSL.
Pod koniec ubiegłego roku Sopliński mówił PAP, że otrzymał propozycję objęcia stanowiska wiceministra. Pytany wtedy o zakres ewentualnych obowiązków w resorcie, odpowiedział: "W poprzedniej kadencji (Sejmu - PAP) kierowałem stałą podkomisją ds. zdrowia publicznego, a więc ten zakres bardzo mnie interesuje".
W grudniu ze stanowiska wiceministra zdrowia został odwołany inny polityk PSL Adam Fronczak. Był wiceministrem zdrowia od 2007 roku; odpowiedzialnym m.in. za politykę lekową, w tym wdrażanie przepisów ustawy refundacyjnej. Zajmował się także przepisami dotyczącymi eliminacji dopalaczy.
Obecnie w resorcie jest trzech wiceministrów: Jakub Szulc, Marek Haber i Cezary Rzemek. Ze źródeł w resorcie wynika, że oprócz Soplińskiego w najbliższym czasie zostanie powołany kolejny wiceminister.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.