Długą dyskusję biskupów nad dokumentem o nauce społecznej Kościoła zapowiedział tuż przed rozpoczęciem zebrania plenarnego Episkopatu w Warszawie kard. Kazimierz Nycz
Dokument, który ma zostać zatwierdzony podczas rozpoczętego dziś w Warszawie, dwudniowego spotkania biskupów, będzie dotyczył m.in. gospodarki, polityki, kultury i mediów – powiedział dziennikarzom metropolita warszawski. Pytany o sprawę Funduszu Kościelnego i rozmów, jakie będą toczyły się m.in. na ten temat w czwartek, podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, kard. Nycz odpowiedział: "nie róbmy z tego osobnego tematu konferencji". Wyraził przy tym nadzieję, że czwartkowe rozmowy z przedstawicielami rządu będą owocne, skuteczne i poważnie potraktowane przez obie strony.
Podczas zebrania plenarnego biskupi będą dyskutować o obecności Kościoła w świecie współczesnym, sprawach finansowych Kościoła i nad dokumentem społecznym. Przyjmą też dokument nt. postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele. Można się też spodziewać przyjęcia zasad postępowania w sprawie apostazji dokonanej formalnym aktem wystąpienia z Kościoła.
Kwestie nowej ewangelizacji będzie referował bp Grzegorz Ryś, stojący na czele Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, a związane z programem duszpasterskim abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji KEP ds. Duszpasterstwa.
Biskupi będą też dyskutować nad ostateczną wersją dokumentu społecznego KEP, przygotowywanego przez bp Józefa Kupnego, stojącego na czele Rady Episkopatu ds. Społecznych. Będzie też mowa o zapowiadanych ustawach regulujących kwestie bioetyczne.
Biskupi omówią także kwestie związane z finansami Kościoła i jego materialnym zapleczem. Tematykę tę zaprezentują kard. Kazimierz Nycz stojący na czele Rady Ekonomicznej KEP, abp Wiktor Skworc, Przewodniczący Zespołu ekspertów do spraw finansów przy Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz abp Stanisław Budzik, Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej. Dyskusja dotyczyć będzie także rozmów z rządem i kwestii ewentualnego przekształcenia Funduszu Kościelnego.
W wiosennych zebraniach Konferencji Episkopatu Polski tradycyjnie już uczestniczą delegaci innych Konferencji Biskupich z Europy. W tym roku będzie ich co najmniej piętnastu.
Biskupi uczestniczący w zebraniu wezmą udział w uroczystej Mszy św. z okazji 150. rocznicy rozpoczęcia posługi św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Liturgia odbędzie się w archikatedrze św. Jana w Warszawie, 13 marca o godz. 18.00. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, a homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.