Zebranie Plenarne KEP w Księżówce

W dniach 15-16 marca 2011 r. w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym - Domu rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski "Księżówka" w Zakopanem odbędzie się 354. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Biskupi w swych obradach poruszą tematy przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II, rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz dokumentu społecznego Episkopatu.

W poniedziałek, 14 marca, biskupi obejrzą w Zakopanem film: "Jan Paweł II. Szukałem Was". We wtorek, 15 marca rano w głównej kaplicy Księżówki zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w jej stulecie (z udziałem duchowieństwa dekanatu, osób zasłużonych dla Księżówki i przedstawicieli władz lokalnych). Celebracji będzie przewodniczył Stanisław kard. Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Odbędzie się także konferencja prasowa. Wieczorem tego dnia Episkopat zbierze się na modlitwie maryjnej w sanktuarium Matki Bożej objawiającej Cudowny Medalik, na pobliskiej Olczy.

We środę, 16 marca dalszą część obrad w Księżówce poprzedzi Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Biskupi będą ją celebrować w intencji mieszkańców Zakopanego, którzy do udziału w tej liturgii są zaproszeni. Na ten dzień przewidziane są także m.in. wybory do niektórych gremiów statutowych Konferencji Episkopatu Polski.

W Księżówce każdej jesieni odbywa się około 15 serii 4-dniowych rekolekcji dla księży. Przez pozostałą część roku cały dom jest miejscem odbywania rekolekcji indywidualnych dla kapłanów oraz zorganizowanych dla świeckich katechetów, a także duchowego wypoczynku w atmosferze wyciszenia i modlitwy. Z ponad 100 pokoi korzystają zarówno księża, jak i osoby świeckie działające w Kościele. Księżówka niezmiennie od 100 lat jest miejscem modlitwy, formacji i spotkań duchowieństwa z całej Polski i nie tylko.

Spotykają się tu cisza potrzebna do kontemplacji i spokój niezbędny do wypoczynku. Klimat domu sprzyja oderwaniu się od codziennych spraw, a piękny ogród zimą i latem jest idealny do modlitwy. Dom jest miejscem uświęconym godzinami modlitwy. Znajduje się tu główna kaplica - miejsce modlitwy Jana Pawła II podczas jego wypoczynku w Księżówce, oraz trzy mniejsze kaplice. Obecnie dom składa się z trzech części: drewnianej leśniczówki z XIX wieku - zamkniętej w tej chwili dla gości, części środkowej z XX wieku - świeżo odnowionej i udostępnionej po raz pierwszy na aktualne Zebranie Plenarne KEP oraz nowego skrzydła, wybudowanego w latach '80 ubiegłego wieku. Cały obiekt został gruntownie odnowiony w 2010 r. w związku z przeprowadzaną w nim termomodernizacją. Dbałość o ekologię - która jest powodem przeprowadzanych zmian - jest tu szczególnie ważna ze względu na położenie na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szczególnym miejscem w Domu jest apartament Ojca Świętego, w którym Jan Paweł II spędził trzy dni podczas wizyty apostolskiej w czerwcu 1997 r. - można go do dziś zobaczyć w niezmienionym stanie. Karol Wojtyła bywał tu także niejednokrotnie jeszcze jako ksiądz i biskup.

Od przeszło trzech lat dyrektorem Księżówki jest ks. Lesław Mirek z archidiecezji krakowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
wiecej »