Reklama

"Wydarzenia bydgoskie" upamiętnione

Złożeniem kwiatów pod tablicą upamietniającą strajk chłopski w 1981 roku rozpoczęły się w piątek w Bydgoszczy obchody Marca '81. Na poniedziałek zaplanowano uroczystości przypominające o tzw. wydarzeniach bydgoskich, które były skutkiem strajku rolników.

Reklama

16 marca 1981 roku rozpoczął się strajk chłopski, którego uczestnicy domagali się od władz zarejestrowania NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Grupa 42 rolników wkroczyła do siedziby ówczesnego Zjednoczonego stronnictwa ludowego w Bydgoszczy i zajęła część pomieszczeń rozpoczynając bezterminowy strajk okupacyjny.

"To były piękne momenty, bo mówiliśmy o Polsce, o tym, co się dzieje i jesteśmy przekonani, że powinno z tego jak najwięcej pozostać. My spotykamy się nie tylko po to, by tutaj być, ale dla tych, których już wśród nas nie ma" - podkreślił Wojciech Mojzesowicz, świadek i uczestnik wydarzeń w 1981 roku.

Weterani strajku poinformowali, że w najbliższym czasie powstanie Izba Pamięci na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Karolewie pod Bydgoszczą, dokąd trafią zachowane pamiątki i dokumenty dotyczące wydarzeń sprzed 31 lat. Wojciech Mojzesowicz zadeklarował, że przekaże tam m.in. zachowany krzyż strajkowy.

"Trudno mi będzie się z nim rozstać. To jest zwykły krzyż na surowym drewnie, ale on właśnie wisiał w tej sali i wokół niego ludzie się zbierali" - zaznaczył Mojzesowicz.

Spotkanie zorganizowane w piątek jest początkiem obchodów tzw. wydarzeń marcowych '81 roku w Bydgoszczy. W poniedziałek odbędą się uroczystości związane z rocznicą tzw. prowokacji bydgoskiej, jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń okresu między sierpniem 1980 roku a wprowadzeniem stanu wojennego.

Przed trzydziestu jeden laty funkcjonariusze peerelowskiego aparatu represji siłą usunęli z sali obrad bydgoskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej i pobili delegatów "Solidarności". Brutalna akcja była odpowiedzią władz na żądania praw związkowych dla rolników indywidualnych.

Obchody poniedziałkowe rozpoczną się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym tzw. wydarzenia marcowe oraz pod tablicą pamiątkową przy wejściu do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W sali konferencyjnej, która była sceną dramatycznych zdarzeń w 1981 roku, dawni opozycjoniści odbiorą medale "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis", przyznane przez marszałka województwa.

Podczas okolicznościowej sesji naukowej referaty wygłoszą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: dr Marek Szymaniak opowie o początkach "Solidarności" rolniczej w województwie bydgoskim, a dr Krzysztof Osiński o konsekwencjach kryzysu bydgoskiego z 1981 roku. Odbędzie się też projekcja filmu "Czternaście dni. Prowokacja bydgoska".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama