Kraków: Głodówka w obronie lekcji historii

Pięciu działaczy opozycji z lat 80-tych rozpoczęła 19 marca w Krakowie strajk głodowy. To protest przeciwko praktycznej likwidacji lekcji historii w liceach ogólnokształcących i przedmiotów humanistycznych.

Zdecydowaliśmy się na ten desperacki krok, ponieważ wszystkie inne środki zostały wyczerpane - mówi w imieniu głodujących Adam Kalita, radny miasta Krakowa. Przez ostatni rok wielu przedstawicieli środowisk akademickich oraz nauczyciele zwracali uwagę, że taki krok to próba zniszczenia polskiej tożsamości. Ministerstwo lekceważyło jednak te protesty, chociaż najważniejsze osoby w państwie, czyli premier Tusk i prezydent Komorowski, to z wykształcenia historycy - argumentuje Kalita.

Głodujący w kościele Salezjanów na Dębnikach liczą na zmianę pomysłu likwidacji lekcji historii i oczekują na prawdziwe konsultacje społeczne dotyczące obecności przedmiotów humanistycznych w polskiej szkole. Protestowi będą towarzyszyć wykłady otwarte historyków na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz targi książki historycznej.

Reforma szkolnictwa, przygotowana przez Katarzynę Hall zakłada stopniowe ograniczenie godzin nauki z języka polskiego, historii i przedmiotów przyrodniczych. Licealiści będą musieli w 15 roku życia podjąć kluczowe decyzje o własnym rozwoju intelektualnym. Wybierając nauki ścisłe, przestaną się uczyć przedmiotów humanistycznych. Ktoś, kto zdecyduje się na przykład na profil matematyczno-fizyczny będzie miał nikłe szanse na dostanie się na studia humanistycznie i odwrotnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • nauczyciel historii
  19.03.2012 11:54
  Zadziwiające nieporozumienie. Po zamknięcie czteroletniego chronologicznego kursu historii (3 lata gimnazjum + 1 klasa szkoły pogimnazjalnej), następuje 2 letni kurs historii wykładanej problemowo dla każdego kto nie wybrał matury z historii, a dla maturzystów oczywiście kurs rozszerzony. W sumie biolodzy czy fizycy mają więcej godzin historii, niż przed reformą (6 lekcji zamiast 5 w cyklu) i ciekawiej wykładanej (bez chodzenia po rondzie trzy razy to samo od mamuta do Bieruta od szkoły podstawowej począwszy). Ponadto wszyscy - niezależnie od tego jaka szkołą ponadgimnazjalną wybiorą - będą mieli historię XX wieku, co szczególnie ważne.
  Dlaczego zatem głodówka? Z powodu histerii czy historii?
 • TADEUSZ
  19.03.2012 12:51
  Ha ha ha głodówka z takiego powodu ?
  Widzę że ta piątka znalazła fajny sposób żeby zabłysnąć publicznie.
 • Tomek
  19.03.2012 15:58
  W III części największego dzieła Mickiewicza przedstawiciele - nomen omen - rosyjskiej agentury w Polsce prowadzą ze sobą takie oto rozmowy:
  "Właśnie powiadałem
  Jaśnie Panu, że młodzież zarażają szałem,
  Ucząc ich głupstw: na przykład, starożytne dzieje!
  Któż nie widzi, że młodzież od tego szaleje."
 • pesymista
  20.03.2012 17:34
  Obawiam się, że po faktycznym usunięciu historii od klasy II liceum/technikum młodzież będzie czerpać swoją wiedzę historyczną ze szkolnych lektur (język polski zostaje do końca szkoły). A lekturach szkolnych (taka jest ich natura) nie ma rzetelnej systematycznej wiedzy historycznej. I tak czasami myślę, że najlepiej by skasować niektóre "patriotyczne" lektury z programu nauczania, aby nie mieszać uczniom w głowach. Najlepiej aby było więcej prawdziwych lekcji historii - uczącej analitycznego myślenia o procesach społecznych, gospodarczych, politycznych, religijnych, naukowych, kulturalnych na przestrzeni wieków. mniej literatury, a więcej historii i edukacji społecznej
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »