Premier Japonii o walce z terroryzmem jądrowym

Premier Japonii Yoshihiko Noda zapowiedział we wtorek na szczycie w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego w stolicy Korei Południowej, Seulu, że jego kraj chce wzmocnić działania na rzecz walki z terroryzmem jądrowym.

Noda zabrał głos na porannej sesji plenarnej w drugim i ostatnim dniu szczytu, który zgromadził 53 szefów państw i rządów oraz przedstawicieli kilku organizacji międzynarodowych. Podczas spotkania omawiana jest międzynarodowa współpraca w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego.

"Musimy wyciągnąć naukę z wypadku nuklearnego (w elektrowni jądrowej Fukushima I), żeby przygotować się na +wywołane przez człowieka szkody+ takie jak ataki terrorystyczne na elektrownie jądrowe" - zauważył japoński premier. Porównał konsekwencje katastrofy naturalnej, jakim było tragiczne trzęsienie ziemi i tsunami, na elektrownię jądrową Fukushima I z ewentualnym atakiem terrorystycznym na podobne obiekty.

11 marca 2011 r. w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. 14 i 15 marca nastąpiły kolejne eksplozje. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa awaria nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu koło Kijowa w 1986 roku.

Premier Japonii podkreślił, że ostatni kryzys nuklearny udowodnił podatność na uszkodzenie elektrowni jądrowych oraz to, w jaki sposób utrata dostaw energii zagraża bezpieczeństwu siłowni. Noda zaznaczył, że konieczne jest ustanowienie procedur reagowania w nagłych sytuacjach oraz wzmocnienie zapasowych systemów zasilania.

Zapowiedział, że rząd dostarczy pracownikom elektrowni jądrowych lepszy sprzęt, taki jak ubrania chroniące przed promieniowaniem, czy samochody odporne na działanie szkodliwych promieni. Jeśli chodzi zaś o zwiększenie bezpieczeństwa przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi na elektrownie, zadeklarował lepszą ochronę tych obiektów i bardziej skrupulatne sprawdzanie pracowników.

Premier Japonii podkreślił na szczycie, że zarówno bezpieczeństwo jądrowe, nierozprzestrzenianie broni jądrowej, jak i rozbrojenie to kwestie, które muszą być rozwiązywane na drodze współpracy międzynarodowej.

Wezwał Koreę Północną, aby nie wystrzeliwała rakiety dalekiego zasięgu mającej umieścić na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelitę. "Wspólnota międzynarodowa wzywa Koreę Północna, aby się od tego powstrzymała" - apelował Noda.

Start rakiety Phenian zapowiedział na połowę kwietnia. Zachód uważa jednak, że jest to tylko pretekst do przeprowadzenia testu rakiety balistycznej dalekiego zasięgu. Korea Płd. oświadczyła, że może zestrzelić północnokoreańską rakietę, jeśli znajdzie się ona nad jej terytorium. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
wiecej »