Nadzieje na rozwiązanie konfliktu między Papieskim Uniwersytetem Katolickim Peru a kard. Juanem Luisem Ciprianim okazały się przedwczesne. Spór dotyczący kontroli nad wyborem rektora uczelni i jej finansami ciągnie się od pięciu lat.
Arcybiskup Limy domagał się jej jako wielki kanclerz uniwersytetu. Po wizytacji apostolskiej, którą przeprowadził tam w dniach 5-11 grudnia węgierski kardynał Péter Erdő, kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone przyjął 21 lutego w Watykanie rektora Marciala Rubio i zlecił mu wprowadzenie zmian w statucie uczelni. 2 kwietnia rektorat poinformował o zawarciu z władzami kościelnymi wstępnego porozumienia w ich sprawie, wymagającego jeszcze zatwierdzenia przez Zgromadzenie Uniwersyteckie.
W komunikacie rektorat zapewnia, że prowadził z archidiecezją Limy i tamtejszą nuncjaturą apostolską dialog, by zachować katolicki i papieski charakter peruwiańskiej uczelni, a zarazem jej autonomię. Według rektoratu zaproponowane modyfikacje statutu nie naruszają zasad, jakich broni wspólnota akademicka. Przyjęcie zmian zakończyłoby szkodliwy dla uniwersytetu spór z arcybiskupem. Przewidują one, że przy ustalaniu kandydatów na rektora i prorektorów uwzględniać się będzie opinię wielkiego kanclerza oraz pięciu biskupów, którzy wchodzą w skład Zgromadzenia Uniwersyteckiego z ramienia episkopatu. Natomiast zarządzaniem znacznym majątkiem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Peru miała się zająć specjalna komisja ekonomiczna składająca się z trzech osób, z których jedną wyznaczałby rektor uczelni, drugą arcybiskup Limy, a trzecią peruwiański episkopat.
Zgromadzenie Uniwersyteckie, zwołane początkowo na 13 kwietnia, podejmuje na tej peruwiańskiej uczelni najważniejsze decyzje. W jego skład obok rektora z senatem akademickim wchodzą przedstawiciele biskupów oraz kilkudziesięciu profesorów i studentów. Właśnie ze strony tych ostatnich pojawiły się od razu zastrzeżenia co do niektórych zmian statutu, naruszających ich zdaniem autonomię uczelni, oraz żądanie opóźnienia terminu zwołania Zgromadzenia. Ostatecznie 4 kwietnia sprzeciw zarządu znacznego majątku, jaki uniwersytetowi zapisał zmarły w 1944 r., peruwiański polityk i historyk José de la Riva Agüero, zmusił rektorat do wycofania porozumienia. Trzeba je opracować z władzami kościelnymi na nowo i dopiero wówczas poddać pod dyskusję Zgromadzenia Uniwersyteckiego. Rektorat ma nadzieję, że uda się to w krótkim czasie. Jednak wyznaczony przez Watykan termin zmian w statucie mija już pojutrze i od dawna było wiadomo, że dotrzymanie go nie będzie możliwe. Peruwiańskiej uczelni grozi utrata miana „katolickiej” i „papieskiej”.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.