Uratował pasażerów korkując ruch?

Po południu wznowiono ruch pociągów na odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a stacją Baby (Łódzkie). Przez kilka godzin był on wstrzymany z powodu wątpliwości maszynisty co do wskazań semafora. Z tego powodu na trasie utknęło co najmniej 10 pociągów.

Jak poinformował PAP rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki, ruch pociągów został już wznowiony, ale utrudnienia na trasie tzw. kolei warszawsko-wiedeńskiej (Warszawa-Katowice) mogą potrwać jeszcze kilka godzin.

"Jest tam czynny tylko jeden tor. Około 10 pociągów jest bardzo poważnie opóźnionych i oczywiście na kilka godzin będzie utrudniony ruch po tej trasie. Pociągi czekają w odstępach, na które pozwalają im semafory, i ruszają kolejno, a dojeżdżać będą następne" - wyjaśnił Łańcucki.

Przyznał, że maszynista pociągu PKP Cargo, który zatrzymał ruch, został zastąpiony innym. "Komisja zakończyła czynności. Wiem, że maszynista został zastąpiony innym; nie wiem, jakie ustalenia poczyniła komisja. W tej chwili jest za wcześnie, by o tym mówić" - zaznaczył rzecznik PKP PLK.

Według Łańcuckiego o godz. 9.15 maszynista pociągu PKP Cargo, jadącego od strony Piotrkowa Trybunalskiego, przed stacją Baby zgłosił wątpliwości co do wskazań semafora wjazdowego do stacji. Zatrzymał pociąg, odmówił dalszej jazdy i zażądał przybycia komisji.

Na miejscu pojawili się przedstawiciele PKP PLK oraz Cargo i sprawdzali m.in. wskazania sygnalizacji. Ruch został wstrzymany na ponad trzy godziny, bowiem w tym miejscu czynny jest tylko jeden tor; drugi jest wyłączony z powodu remontu.

W sierpniu ub. roku w pobliżu stacji w Babach doszło do katastrofy pociągu TLK Warszawa-Katowice. Wykoleiła się lokomotywa i cztery wagony. Jeden z nich wypadł z torów i przewrócił się. Dwie osoby zginęły, a ok. 80 zostało poszkodowanych.

Według piotrkowskiej prokuratury, jedną z przyczyn wypadku była nadmierna prędkość, z jaką pociąg wjechał na rozjazd. 42-letniemu maszyniście przedstawiono zarzut spowodowania katastrofy kolejowej. Grozi za to kara do 12 lat więzienia. Piotrkowska prokuratura nadal prowadzi śledztwo w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Piątek
noc
23°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
wiecej »