Diecezja koszalińsko-kołobrzeska świętuje 40-lecie istnienia. Trwające kilka dni obchody rocznicowe stały się wielkim wydarzeniem ewangelizacyjnym.
Dziś na stadionie Gwardii w Koszalinie zgromadziło się kilkanaście tysięcy ludzi. Od godz. 10.00 trwały katechezy i modlitwy prowadzone przez ojców Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, znanych na całym świecie włoskich charyzmatyków, pracujących od lat z mieszkańcami slumsów w São Paolo w Brazylii. W godzinie miłosierdzia sprawowano uroczystą Eucharystię koncelebrowaną przez biskupów z metropolii szczecińsko-kamieńskiej i licznie zgromadzone duchowieństwo.
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska została erygowana przez papieża Pawła VI dokładnie 28 czerwca 1972 r. Jej pierwszym pasterzem był bp Ignacy Jeż, więzień Dachau, zmarły w Rzymie 16 października 2007 r., na dzień przed ogłoszeniem jego nominacji kardynalskiej. Jego zawołanie biskupie: Veni ignem mittere, „Przyszedłem rzucić ogień”, stało się hasłem obchodów rocznicowych. W zamyśle obecnego ordynariusza, bp. Edwarda Dajczaka, świętowanie 40-lecia nie miało być bowiem jedynie czymś w rodzaju „akademii ku czci” czy też zwykłym historycznym wspomnieniem. Chodziło o rozpalenie na nowo ognia wiary w Kościele koszalińskim. Dlatego, przez cały tydzień poprzedzający sobotnie uroczystości, swoje rekolekcje, prowadzone przez włoskich charyzmatyków, odbyli niemal wszyscy kapłani pracujący na terenie diecezji. Natomiast w przededniu dzisiejszych uroczystości miał miejsce Kongres Ruchów i Stowarzyszeń katolickich, na którym również nie zabrakło ojców Antonello i Enrique.
Obchody rocznicowe w Koszalinie, zarówno podczas rekolekcji kapłańskich, Kongresu Ruchów, jak i w czasie głównego spotkania na stadionie, obfitowały w niezwykłe znaki działania Ducha Świętego. Doświadczali ich wszyscy: biskupi, kapłani i świeccy. Wielu ludzi po raz pierwszy doświadczyło obecności Boga w tak namacalny sposób. Było wiele uzdrowień fizycznych i duchowych. Wielu ludzi modliło się darem języków. Niektórzy po latach nawrócili się do Boga.
Podczas Eucharystii na stadionie złożono uroczyste wyznanie wiary i odnowiono przyrzeczenia chrzcielne. Pokropienia wiernych dokonano z XIII-wiecznej kamiennej chrzcielnicy, która przed wiekami znajdowała się w pierwszym sanktuarium na Górze Chełmskiej. Jest to prawdopodobnie najstarsza zachowana chrzcielnica na terenie diecezji. Chciano w ten sposób pokazać, że korzenie wiary na ziemi koszalińskiej sięgają głębiej niż 40 lat wstecz.
Kolorytu sobotniemu spotkaniu na stadionie dodawała także niezwykła animacja muzyczna, prowadzona przez zespół Gospel Rain wraz z diecezjalną diakonią muzyczną, a także animacja taneczna w wykonaniu diakonii tańca ze Wspólnoty Radości Paschalnej z Gdyni.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.