Prasa w Rosji o zajściach w Warszawie

"Mimo starań władz i policji, +działań bojowych+ przed meczem Euro 2012 Polska-Rosja nie udało się uniknąć" - podkreśla w środę rządowa "Rossijskaja Gazieta", komentując ekscesy, do których we wtorek wieczorem doszło w Warszawie.

Dziennik zaznacza, że wymyślone przez Rosjan wspólne przejście na mecz od początku nie podobało się niektórym Polakom. "Rossijskaja Gazieta" podaje, że wśród uczestników zajść z polskiej strony byli pseudokibice Legii.

"Zgromadzili się na drugiej stronie ulicy. Skandowali obraźliwe, antyrosyjskie hasła, detonowali petardy i na wszelkie sposoby prowokowali Rosjan. Szczególne rozdrażnienie wśród Polaków wywołała flaga ZSRR, wbrew ostrzeżeniom przyniesiona przez któregoś z kibiców" - relacjonuje rosyjski dziennik.

W ocenie "Rossijskiej Gaziety", policja wyraźnie straciła kontrolę nad sytuacją. "Duża część funkcjonariuszy powstrzymywała bezpośrednich uczestników (marszu). Po drugiej stronie policjanci rozpędzali Polaków. W środku praktycznie bezkarnie walczyli chuligani" - przekazuje dziennik.

"Rossijskaja Gazieta" konstatuje, że zajścia na jakiś czas, niestety, przysłoniły futbol, w imię którego wszyscy jakoby przyjechali do Warszawy.

Natomiast "Moskowskije Nowosti" wskazują, że bójki między kibicami i chuligańskie wybryki na trybunach rzucają cień na pierwsze dni piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. "Grupy bojowe kibiców mogą przekształcić każde zwycięstwo podczas Euro 2012 w międzynarodowy skandal" - podkreśla gazeta.

"Moskowskije Nowosti" zauważają też, że pochód rosyjskich kibiców ulicami Warszawy przed meczem z Polakami rozpalił namiętności do czerwoności. Zdaniem dziennika działania profilaktyczne wobec futbolowych chuliganów w krajach-organizatorach turnieju okazały się daremne.

Z kolei "Kommiersant" przytacza wypowiedź jednego z szefów Wszechrosyjskiego Związku Kibiców (WOB) Andrieja Małosołowa, według którego przedmeczowy marsz uratował wielu rosyjskich fanów.

"W czasie tego turnieju Polacy stale +rzucają się+ na Rosjan. Zarówno na naszych chuliganów, jak i zwykłych kibiców. Marsz był apoteozą przemocy, pod względem której te mistrzostwa przewyższają wszystkie poprzednie" - oświadczył przedstawiciel WOB.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Piątek
noc
18°C Piątek
rano
18°C Piątek
dzień
21°C Piątek
wieczór
wiecej »