Od Władywostoku rozpoczęła się 14 czerwca peregrynacja ikony Matki Bożej Częstochowskiej przez świat w obronie cywilizacji życia. Pod hasłem „Od Oceanu do Oceanu” przemierzy ona Daleki Wschód, Syberię i całą Europę - w sumie 23 kraje. Przy ikonie modlić się będą zarówno katolicy, jak i prawosławni. Swoją wędrówkę ma zakończyć na Boże Narodzenie w Fatimie.
We Władywostoku nad brzegiem Oceanu Spokojnego ikonę Maryi gościli prawosławni w katedrze Opieki Matki Bożej (Pokrowskij Sobor). Prawosławny metropolita władywostocki i nadmorski Beniamin podkreślił wielkie znaczenie międzynarodowego programu „Od Oceanu do Oceanu”, mającego na celu - przy ciągłym modlitewnym błaganiu o pomoc Matki Bożej - przypominanie ludziom żyjącym w różnych krajach współczesnego świata o konieczności wspierania tradycyjnych wartości rodzinnych i niedopuszczalności takich działań, które są sprzeczne z ludzką naturą i rozwojem demograficznym.
Peregrynacji we Władywostoku towarzyszyła konferencja pt. „Bieżące problemy pomocy socjalnej świadczonej przez Kościół”. Poruszano na niej m.in. kwestie współpracy między Kościołem a państwem w zapobieganiu aborcji i we wspierania tradycyjnych wartości rodzinnych.
W piątek 15 bm. ikona Matki Bożej wyruszy przez syberyjskie drogi do Krasnojarska. Do 20 lipca ikona będzie pielgrzymować po Rosji, skąd 28 tegoż miesiąca dotrze na Łotwę, a 5 sierpnia na Litwę.
W Polsce ikona będzie gościć od 12 do 26 sierpnia. Odwiedzi m.in. Supraśl i Białystok, sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie, Gdańsk, wejherowską Kalwarię, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń. W Warszawie będzie się można przy niej pomodlić m.in. w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu oraz w cerkwi prawosławnej na Woli.
Jasną Górę kopia ikony z tego miejsca odwiedzi 22 sierpnia w święto Matki Bożej Królowej, po czym uda się do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Potem zaplanowano kolejne modlitewne stacje, m.in. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach oraz w Cieszynie, gdzie ikona zostanie przekazana Czechom.
Kolejnymi etapami pielgrzymki będą Słowacja, Węgry, Bułgaria, Serbia, Chorwacja i Słowenia. W stolicy Austrii będzie uczestniczyć w Światowym Kongresie Modlitwy w Obronie Życia 5-7 października. Następnie odwiedzi: Niemcy, Szwajcarię, Francję, Hiszpanię i Portugalię – do Fatimy.
Peregrynację "Od Oceanu do Oceanu" organizują ruchy obrony życia z różnych krajów. W Rosji są to ruchy prawosławne, a w Europie Środkowej i Zachodniej – katolickie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.