Śląskie: Utrudnienia po burzach

Ok. 200 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz naliczyli od niedzielnego wieczora strażacy z woj. śląskiego. Nad ranem na linii kolejowej Gliwice-Zabrze doszło do awarii trakcji elektrycznej; pociągi skierowano na objazdy.

Jak poinformował PAP rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, od niedzielnego wieczora strażacy odnotowali w regionie ok. 200 interwencji związanych z zalaniami budynków i połamanymi drzewami. Nie było informacji, by komukolwiek coś się stało.

Podmycie i uszkodzenie muru oporowego spowodowało zagrożenie dla budynku mieszkalnego i kościoła w rejonie rynku w Czeladzi, w poniedziałek rano strażacy zabezpieczali to miejsce. W szpitalu miejskim w Siemianowicach Śląskich woda zalała piwnice, izbę przyjęć i rentgen - pacjenci przewożeni byli do Chorzowa.

Według służb kolejowych w poniedziałek nad ranem doszło do uszkodzenia trakcji na odcinku głównej linii kolejowej E30 między Gliwicami a Zabrzem. Pociągi ponadregionalne skierowano na objazdy przez Bytom. Pociągi Kolei Śląskich jadące od Katowic bądź kończyły jazdę w Zabrzu, bądź jechały do Gliwic i wracały z Gliwic objazdami przez Bytom.

Podobna sytuacja miała miejsce w niedzielę wieczorem w Mysłowicach. Tam awaria sieci unieruchomiła na kilkadziesiąt minut pociąg kolonijny relacji Kraków-Gdynia. Po przeholowaniu poza uszkodzony odcinek sieci pociąg pojechał w dalszą trasę - z ok. 75-minutowym opóźnieniem.

Intensywne opady deszczu spowodowały w niedzielę wieczorem podtopienie - na kilkadziesiąt minut - tunelu Drogowej Trasy Średnicowej pod katowickim rondem.

Ze względu zalaną trakcję w niedzielę wieczorem tramwaje nie mogły przejechać m.in. przez katowickie dzielnice Zawodzie i Załęże. Przed północą w Katowicach nie kursowały tramwaje linii 16, 14, 7 i 20. W poniedziałek rano nadal nie jeździła linia 16 - ze względu na zalany przejazd pod wiaduktem kolejowym ul. św. Jana.

Energetycy z centralnej i północnej części województwa wieczorem i przez noc zmagali się z uszkodzeniami sieci energetycznej. Do najrozleglejszych w skutkach uszkodzeń doszło w niedzielę w rejonie Będzina i Sosnowca. Usterki były na bieżąco usuwane.

Silne punktowe opady doprowadziły do czasowego wzrostu poziomu wód w rzekach regionu. W niedzielę wieczorem na punkcie pomiarowym w Szabelni Brynica o 38 cm przekroczyła poziom alarmowy. W jednym z punktów pomiarowych kilku centymetrów do stanu ostrzegawczego zabrakło też wodom Przemszy.

Informacje meteorologiczne, które spłynęły w poniedziałek rano do centrum kryzysowego wojewody śląskiego, zawierały możliwość wystąpienia w ciągu dnia kolejnych burz - lokalnie z gradem. Wielkość możliwych opadów określono na 5-10 mm (lokalnie 20-30 mm), a prędkość towarzyszącego im wiatru - do 90 km/h.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
12°C Niedziela
dzień
wiecej »