Co z Rosjanami w polskich aresztach?

Do resortu sprawiedliwości nie dotarły żadne skargi na traktowanie obywateli Rosji aresztowanych w związku z zajściami podczas Euro 2012; odpowiadają oni na identycznych zasadach jak zatrzymani obywatele polscy - poinformował we wtorek PAP resort sprawiedliwości.

Prezes Wszechrosyjskiego Związku Kibiców (WOB) Aleksandr Szprygin w Moskwie wyraził we wtorek nadzieję, że jego rodacy przetrzymywani po Euro 2012 w - jak to określił - "polskich katowniach", wkrótce wrócą do domu. "Wszystkim zatrzymanym Polakom wymierzono kary w wysokości 500 zł, a nasi chłopcy wciąż są przetrzymywani w polskich katowniach. Rozpatrzenie ich spraw jest odwlekane z przyczyn politycznych" - mówił.

Rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała, że do wtorku w związku z zajściami podczas Euro 2012 aresztowanych było siedmiu obywateli rosyjskich - wszystkich zatrzymano w Warszawie; sześciu przebywało w areszcie na stołecznej Białołęce, jeden w areszcie na Mokotowie.

"Osoby te złamały polskie prawo i muszą za to odpowiedzieć przed polskim sądem. Część tych osób jest tymczasowo aresztowana, bo jeszcze nie zakończyły się ich sprawy w prokuraturach i przed sądem, część zaś czeka na uprawomocnienie wyroków" - zaznaczyła Loose.

We wtorek uchylono areszty wobec czterech Rosjan. "W poniedziałek wniosek w tej sprawie złożył obrońca, dziś rosyjski konsul złożył poręczenie osobiste i wobec czterech osób areszty zostały uchylone" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Renata Mazur.

Według ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce FR w Polsce Aleksandra Aleksiejewa, którego cytuje agencja ITAR-TASS, czterej Rosjanie, wobec których prokuratura w Warszawie uchyliła areszt, mogą wrócić do kraju. "Na podstawie naszych gwarancji zwolniono czterech Rosjan. W razie konieczności będą stawiać się w prokuraturze dla dodatkowych wyjaśnień. Jednak teraz Polska ich nie zatrzymuje, mogą wyjechać do Rosji" - oświadczył Aleksiejew.

Loose zaznaczyła, że do resortu sprawiedliwości formalnie nie wpłynęło dotąd żadne pismo od władz rosyjskich w sprawie aresztowanych. "Gdy zapadną wyroki, będzie można rozmawiać na temat ewentualnego przeniesienia do Rosji dla odbycia kary" - dodała.

Rzeczniczka prasowa MS zaznaczyła też, że zatrzymani Polacy i obywatele innych krajów odpowiadają na takich samych zasadach. Obecnie w aresztach w związku z zajściami podczas Euro 2012 - według danych resortu - przebywa też sześciu Polaków, jeden Węgier i jeden Chorwat.

"W przypadku obcokrajowców występuje jednak okoliczność braku stałego miejsca pobytu w naszym kraju i ryzyko opuszczenia granic Polski" - wskazała Loose, odnosząc się do decyzji o umieszczeniu obcokrajowców w areszcie. Dodała, że analogiczne zasady są stosowane w innych krajach wobec obywateli polskich, którzy złamią prawo za granicą.

Minister sportu Joanna Mucha, pytana przez PAP o zatrzymanych Rosjan, powiedziała: "Z tego, co wiem, nie dzieje się w tej sprawie nic nadzwyczajnego. Po prostu trwają normalne procedury sądowe i ekstradycyjne".

Jak wynika z ustaleń PAP, trzech obywateli Rosji śródmiejski sąd skazał w czerwcu na kary więzienia bez zawieszenia, a jednego - na karę w zawieszeniu.

Po zamieszkach przed i po meczu Polska-Rosja, do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście trafiło osiem wniosków o ukaranie w trybie przyspieszonym zatrzymanych przez policję obywateli Rosji.

Jak powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura, trzech obywateli Rosji skazano w tym trybie na kary bez zawieszenia. Dymitr A. dostał 3 miesiące więzienia i 2-letni zakaz stadionowy za to, że wziął "czynny udział w zbiegowisku wiedząc, że jego uczestnicy dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę"; za taki sam czyn Paweł L. otrzymał 2 miesiące więzienia. Wiktor E. dostał 2 miesiące i 800 zł nawiązki za taki sam czyn plus naruszenie nietykalności policjanta. Ilja R. za udział w zbiegowisku został skazany na 10 miesięcy w zawieszeniu, grzywnę oraz 5-letni zakaz stadionowy. Sprawy czterech innych Rosjan odroczono; toczą się one w zwykłym trybie, ale nie zostali oni w nich aresztowani i mogli opuścić Polskę.

12 czerwca doszło w Warszawie do zajść, które rozpoczęły się podczas marszu rosyjskich kibiców na Stadion Narodowy. Doszło do bójek, rzucano kamieniami, odpalano petardy i race. Kilkanaście osób odniosło obrażenia. Zatrzymano ok. 200 osób. Śródmiejska prokuratura skierowała do sądu 108 spraw w trybie przyspieszonym wobec 118 oskarżonych o rożne czyny. Spośród nich 63 osoby skazano, a 3 uniewinniono. Większość skazań - 38 - to wyroki w zawieszeniu; kary bezwzględnego pozbawienia wolności wymierzono 16 osobom. 5 osobom wymierzono grzywny, 22 otrzymały zakaz stadionowy, 5 wymierzono karę ograniczenia wolności. 18 osób dostało dozór kuratora.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
5°C Wtorek
wieczór
wiecej »