O. Tadeusz Rydzyk konfratrem paulinów

Rozpoczęły się główne uroczystości 20. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. Założyciel i twórca Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk został włączony do konfraternii zakonu paulinów, co stanowi wyraz poparcia w zmaganiach o miejsce na multipleksie dla TV Trwam.

Pielgrzymka odbywa się w kilku intencjach - "o wolność słowa w Polsce", "o wolność dla mediów", "o wolność dla TV Trwam", "o miejsce na multipleksie". Pielgrzymka jest także dziękczynieniem za 20 lat istnienia toruńskiej rozgłośni, a także "wszystkich dzieł, które powstały przy Radiu".

Pielgrzymkę zdominowała sprawa nieprzyznania przez Krajową Radę miejsca TV Trwam na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk dziękował wszystkim słuchaczom, którzy zbierali podpisy pod protestem przeciwko dyskryminacji TV Trwam - także w drodze na Jasną Górę.

Jak informuje portal internetowy Radia Maryja do tej pory pod protestem podpisało się ok. 2,2 mln osób.

Przed uroczystą mszą o. Zachariasz Jabłoński poinformował, że 25 czerwca o. Tadeusz Rydzyk został włączony do grona konfratrów Zakonu Paulinów.

O. Jabłoński podkreślał, że włączenie dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka do konfraternii Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika "stanowi oficjalny wyraz solidarności i poparcia paulinów w sytuacji zmagań rodziny Radia Maryja o uzyskanie miejsca na multipleksie dla TV Trwam, a tym samym troski o wolność słowa w (...) ojczyźnie".

O. Rydzyk dziękował ojcom redemptorystom. "Ja często śpię a ojcowie pracują i są tak oddani (...) naprawdę każdemu z ojców (...) powinienem ręce całować" - powiedział o.Rydzyk. Dodał, że cieszy się z obecności na Jasnej Górze sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp. Josepha Tobina, bo bez abp. oraz - jak dodał - bez papieża Jana Pawła II nie byłoby Radia Maryja. Powiedział, że mimo iż abp. Tobin jest Amerykaninem czuł tego ducha.

Na Jasnej Górze pod przewodnictwem sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp. Josepha Tobina - byłego generała Zakonu Redemptorystów - rozpoczęła się uroczysta msza celebrowana w języku łacińskim.

W mszy bierze udział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

20. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się w sobotę. W sobotę wieczorem pierwsi pielgrzymi wzięli udział we mszy, której przewodniczył bp senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek.

Paulińska konfraternia to istniejące od połowy XIV w. stowarzyszenie dobroczyńców, przyjaciół i współpracowników zakonu. Należała do niego m.in. rodzina królewska Kazimierza Jagiellończyka. Konfratrami byli: król Jan Kazimierz, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, prymas Stefan Wyszyński, Jan Długosz, ks. Jerzy Lubomirski, kompozytor Józef Elsner, Henryk Sienkiewicz. Konfratrem jest obecnie m.in. Jan Kulczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jacek Z
  08.07.2012 17:36
  Właściwie to dlaczego jeszcze o.Tadeusz nie jest biskupem? Jakie jeszcze znaki musi uczynić?
 • Stanisław_Miłosz
  08.07.2012 17:59
  Wystarczy bodziec, słowo-klucz w rodzaju: "pis", "kaczyński", "rydzyk" a ślinna piana bucha jak przy wściekliźnie. Cóż, choroba zakaźna. Wniosek? Uważać, nie dać się pokąsać. Bo leczenie bolesne i wynik niepewny. Niepewny, przynajmniej w doczesnym życiu.
 • Scott
  08.07.2012 20:25
  Czekam aż jedyne poprawne media przerzucą wajchę o kolejne 180stopni i o.Rydzyk znowu będzie imperialistą medialnym. Teraz najbiedniejszy w kraju.
  No szkoda tylko że są tacy co łykają to bezmyślnie. [Dobrze że chociaż NIK mamy obiektywny jeszcze.]Jak się nie widzi walki z Kościołem...hmm, to może nie wiem trzeba zacząć wiadomości jakieś czytać/oglądac? Bo tam tego na pęczki jest.
  A co do walki z demokratycznie wybranym rządem? Każdy ma prawo do mówienia prawdy, ja sam ubolewam że ona jest właśnie taka. Przypomne tylko że byli tacy jeździli za granicę i mówili że demokratyczne wybory w Polsce to tylko pomyłka ludzi, i inne podobne, to było co?

 • zabawnie
  08.07.2012 22:51
  Słowa-klucz "Rydzyk", "PiS", "Jasna Góra", "Biskupi", "Radio Maryja"

  Pytam się jaki Kościół zbudujecie z tych terminów? Bo ja z takiego organu polityczno-religijnego nie czerpię satysfakcji
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  12°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »