W niedzielę początek parafiady

Około tysiąca uczestników z sześciu państw europejskich weźmie udział w Finałach 24 Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, które w niedzielę rozpoczynają się w Warszawie. Sportowe zmagania potrwają tydzień.

Parafiada będzie się odbywała w kampusie i obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego.

Zawodnicy mają rywalizować w 11 dyscyplinach i 17 konkurencjach, podzielonych na 4 kategorie wiekowe. To m.in. lekkoatletyka (biegi, biegi przełajowe, rzut palantówką, skok w dal), tenis stołowy, badminton, pływanie, ringo, szachy, warcaby, bieg na orientację oraz piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa. Zwycięzcy dekorowani będą medalami oraz otrzymają puchary i dyplomy, które wręczą im dawni mistrzowie olimpijscy oraz inni znani polscy sportowcy.

"Program finałów nawiązując do starożytnej greckiej triady: stadion-teatr-świątynia wychowuje dzieci i młodzież poprzez sport, kulturę i wiarę. W ten sposób troszczy się o równomierny i harmonijny rozwój młodego człowieka we wszystkich trzech wymiarach: fizycznym, intelektualnym i duchowym. Pomysłodawcą tego programu był śp. o. Józef Joniec, pijar, który zginął w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem" - powiedział PAP sekretarz Stowarzyszenia Parafiada o. Jacek Wolan.

Dodał, że uczestnicy zgłaszają się grupami, tworząc reprezentację szkoły, uczniowskiego klubu sportowego, placówki wychowawczej czy parafii. "W tegorocznych Finałach biorą udział reprezentacje z sześciu państw europejskich. Oczekiwanych jest ok. tysiąca uczestników. Dzięki współpracy i pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyjedzie liczna grupa ok. 600 osób ze środowisk polonijnych z państw Europy wschodniej" - podkreślił o. Wolan.

Parafiada rozpocznie się mszą św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza oraz Ceremonią Otwarcia w kampusie SGGW. Oprócz zawodów sportowych parafiada to także liczne wydarzenia kulturalne i religijne. Na wtorek zaplanowano "Wieczór w klimacie EURO", którego gościem będzie Jerzy Engel - były selekcjoner reprezentacji Polski, z którą wywalczył awans na mundial w Korei i Japonii w 2002 r.

Uczestnicy parafiady będą mogli zwiedzać Warszawę (ok. 10 tras wycieczek, dostosowanych do wieku uczestników, muzea, zabytki, Stare Miasto), w tym Stadion Narodowy. Wezmą udział w grze miejskiej "Śladami Janusza Korczaka".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Poniedziałek
  dzień
  15°C Poniedziałek
  wieczór
  11°C Wtorek
  noc
  8°C Wtorek
  rano
  wiecej »