Ośrodek Rozwoju Edukacji zdecydował o powtórzeniu wyboru partnerów do realizacji projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego". ORE wyjaśnia, że chce rozwiać wątpliwości, co do przejrzystości konkursu oraz równego traktowania oferentów.
O unieważnieniu dotychczasowego naboru Ośrodek poinformował w poniedziałek na swojej stronie internetowej. Decyzję "o powtórzeniu otwartego naboru ofert na partnerów i wyboru partnerów do wspólnej realizacji projektu +E-podręczniki do kształcenia ogólnego+" podjął p.o. dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, Jarosław Wojdyła.
"Kierując się dobrem projektu, który towarzyszy programowi rządowemu +Cyfrowa Szkoła+, biorąc także pod uwagę negatywną kampanię, która towarzyszyła konkursowi, w którym wyłonieni zostali partnerzy, pełniący obowiązki Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji uznał, że, aby w odbiorze społecznym nie pozostały jakiekolwiek wątpliwości, co do przejrzystości postępowania oraz równego traktowania oferentów, konieczna jest zmiana obowiązujących dotąd procedur i powtórzenie konkursu" - informuje ORE.
Decyzja ORE dotyczy wyłącznie partnerów spoza sektora publicznego. To oznacza, że Uniwersytet Wrocławski będzie odpowiedzialny za przygotowanie e-podręczników do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - za e-podręczniki do biologii, geografii, fizyki i chemii; Politechnika Łódzka ma zająć się opracowaniem e-podręcznika do matematyki i przedmiotów informatycznych.
"Wybór uczelni wyższych (...) nie wymaga otwartego naboru. Umowy z tymi instytucjami mogą zostać zawarte zgodnie z trybem określonym w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju" - tłumaczy ORE.
Ośrodek dodaje, że w następstwie decyzji o unieważnieniu naboru ofert w najbliższych dniach ogłoszony zostanie ponowny konkurs na wybór partnera technologicznego i partnera w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Dotychczas wybranymi partnerami w tych obszarach były Progress Framework Sp. z o.o. i Grupa Edukacyjna S.A.
Po ogłoszeniu w połowie czerwca wyników konkursu na partnera technologicznego projektu e-podręczników część firm działających w tej branży zaczęła sugerować w mediach, iż zwycięska firma Progress Framework nie jest w stanie podołać projektowi. Jak podawała "Rzeczpospolita" spółka ta prowadzi nieprzejrzystą politykę informacyjną dotyczącą finansów, jest nieznana w branży e-learningu, najprawdopodobniej nie ma kadry i zasobów, aby projekt zrealizować.
Na początku lipca minister edukacji Krystyna Szumilas wysłała do Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie specjalną kontrolę, która miała zbadać "możliwe nieprawidłowości towarzyszące wyborowi partnera technologicznego" projektu e-podręcznika. ORE jest instytucją podległą MEN, odpowiedzialną właśnie za przeprowadzenie projektu "E-podręcznik kształcenia ogólnego".
Projekt "E-podręczniki kształcenia ogólnego" zostanie sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego wdrażanie zaplanowano na lata 2012-2015, szacunkowa wartość projektu wynosi 45 mln zł. W ramach projektu do 2014 r. ma zostać przygotowanych 18 e-podręczników do 14 przedmiotów; mają być udostępniane na wolnych licencjach, czyli bezpłatnie. Przygotowanie e-podręczników towarzyszy wieloletniemu programowi cyfryzacji polskiej szkoły "Cyfrowa szkoła".
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.