W Hiszpanii z listy przedmiotów szkolnych zniknie kontrowersyjne „wychowanie obywatelskie” (educación para la ciudadanía).
Było ono wprowadzone przez rząd premiera Zapatero, pomimo sprzeciwów rodziców i dużej części społeczeństwa, w tym także Kościoła. W jego miejsce zostanie wprowadzone „wychowanie społeczne i konstytucyjne” (educación cívica y constitucional). Celem reformy jest położenie kresu ideologicznej indoktrynacji, zapowiada rząd premiera Rajoya.
Obowiązkowe wychowanie obywatelskie, wprowadzone w 2006 r. przez premiera Zapatero, wywołało wówczas szereg protestów rodziców. Podkreślano, że przedmiot jest narzędziem indoktrynacji w rękach rządu i ogranicza prawa rodziców do decydowania o charakterze wychowania dzieci. Szczególnie wiele kontrowersji wzbudziły takie kwestie, jak pojęcie rodziny, promowanie homoseksualizmu, miłość i seksualność. Wiele rodzin nie posyłało swoich dzieci na zajęcia, powołując się na konflikt sumienia.
Pierwsze wytyczne odnośnie do nowego przedmiotu zostały opublikowane w sobotnim dzienniku ustaw (Boletín Oficial del Estado). Podstawą reformy jest art. 27 hiszpańskiej konstytucji, który gwarantuje wolność nauczania oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Program został też dostosowany do wieku uczniów. Na przykład usunięto treści nawiązujące do relacji pomiędzy mężczyzną i kobietą czy ocenę rzeczywistości z punktu widzenia ideologii gender i radykalnego feminizmu. Zostały one zastąpione tematami dotyczącymi rodziny w ramach hiszpańskiej konstytucji, podstawowych wartości konstytucyjnych i symboli Hiszpanii oraz praw cywilnych, politycznych, ekonomicznych i społecznych. W programie przedmiotu znajdują się „konflikty aktualnego świata”, m.in. terroryzm, fanatyzm religijny i wykluczający nacjonalizm. Uczniowie zapoznają się też z koniecznością etyki i przejrzystości w sprawach publicznych, szanowania własności intelektualnej oraz znaczenia inicjatywy prywatnej w życiu ekonomicznym i społecznym.
Pierwsze reakcje organizacji rodzinnych są raczej powściągliwe. „Opublikowany skrót jest niewystarczający, aby szczegółowo ocenić zaproponowane zmiany” – uważa platforma zrzeszająca rodziców przeciwnych wychowaniu obywatelskiemu w wydaniu premiera Zapatero (www.objetores.org). Choć zmiany „napawają nadzieją”, to trzeba poczekać na pełny tekst ustawy. Rodzice zapewniają, że będą czuwali aż do „całkowitego usunięcia ideologicznego instruowania z edukacyjnego curriculum naszych dzieci” – czytamy w specjalnym komunikacie.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.