Wokół Roku Wiary

Publikacja jest komentarzem teologiczno-pastoralnym do listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei”

„Wokół Roku Wiary”, to tytuł najnowszej książki abp Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Publikacja jest komentarzem teologiczno-pastoralnym do listu apostolskiego Benedykta XVI „Porta fidei”, ogłaszającego Rok Wiary, który rozpocznie się 11 października 2012 r. w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a zakończy 24 listopada 2013 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazuje nie tylko treść listu apostolskiego „Porta fidei”, ale również dokonuje analizy dokumentu papieskiego i wyprowadza wnioski dla Kościoła w Polsce na dziś i na jutro. Dokonując analizy dokumentu Benedykta XVI Autor sięga również do myśli m. in. bł. Jana Pawła II i Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz do Katechizmu Kościoła Katolickiego i Katechizmu dla młodych „Youcat”.

Poszczególne rozdziały najnowszej publikacji mówią m. in. o Kościele, praktyce życia chrześcijańskiego, katechezie, znaczeniu Mszy św., lektury Pisma Świętego, przeżywaniu sakramentów świętych i formacji bierzmowanych. Komentując list apostolski Benedykta XVI przypomina o konieczności zaangażowania wiernych w życie Kościoła. Abp Michalik pisze m. in. o skutkach, jakie pozostawia w życiu wierzącego sakrament bierzmowania. - Myślę tu o tych 51 proc. wyborców, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu. Tylko pozornie nie ma to związku z sakramentem bierzmowania. Ma, i to znaczący. - pisze abp Michalik. Sakrament bierzmowania, jak przypomina Autor, „nie jest jednorazowym aktem, ale pozostaje brzemienny w skutki w całym życiu bierzmowanego, który składa deklarację o swojej przynależności do Boga i pragnieniu realizowania życia według wartości Ewangelii”.

W pierwszym rozdziale książki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ukazuje opatrznościową rolę prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w aplikacji II Soboru Watykańskiego – Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński umiał iść naprzód, być w pierwszej linii, ale szanował wieloletnią tradycję i szanował ludzi, którzy czasem bezkrytycznie jedynie w przeszłości widzieli „dobre czasy” - napisał abp Michalik.

Hierarcha dużo miejsca poświęcił wspólnotowemu wymiarowi wiary, roli świadectwa, a także znaczeniu lektury Pisma Świętego w rodzinie. – Sądzę, że należałoby wrócić w naszej osobistej i rodzinnej praktyce do wspólnej lektury Pisma Świętego przynajmniej raz w tygodniu – jako przygotowanie do niedzielnej Eucharystii - pisze abp Michalik. „Marzy mi się obraz rodziny, która w piątek czy sobotę gromadzi się przy Słowie Bożym i po krótkiej refleksji nad przeczytanym tekstem próbuje odpowiedzieć na pytanie, czego Bóg oczekuje ode mnie, od naszej rodziny w nadchodzącym tygodniu” - kontynuuje.

Książka abp Józefa Michalika, jak pisze w Przedmowie do niej kard. Stanisław Nagy SCJ, to cenne dzieło, przez które „Kościół w Polsce ubogacił się o wartościowy instrument działalności duszpasterskiej oraz piękną zachętę i miarodajny wzorzec korzystania z przebogatego skarbca nauki papieża Benedykta XVI, godnego następcy naszego świętego Rodaka – bł. Jana Pawła II”.
Również zdaniem ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”, abp Józef Michalik „pokazuje nam wagę refleksji na temat naszej religijności i jej głębokie przełożenie na poszczególne elementy naszego życia”.

W książce zamieszczony został również list apostolski „Porta fidei” Benedykta XVI. Książkę ilustrują zdjęcia z archiwum Autora oraz fotoreporterów „Niedzieli: Grażyny Kołek i Bożeny Sztajner.

Abp Józef Michalik w serii Biblioteki „Niedzieli” opublikował również swoje felietony pt. „Minął tydzień” w dwóch tomach (2000 r., 2001 r.)


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »