PGE, KGHM, Enea i Tauron podpisały podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy list intencyjny w sprawie nabycia udziałów w spółce celowej, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Zgodnie z listem intencyjnym, spółki przystąpią do wypracowania projektu umowy nabycia udziałów w powołanej przez PGE spółce celowej PGE EJ1, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Umowa uwzględniać będzie prawa i obowiązki każdej ze stron przy realizacji projektu, przy założeniu, że PGE będzie pełnić, bezpośrednio lub poprzez podmiot zależny, rolę wiodącą w procesie realizacji projektu.
Podkreślono, że list intencyjny, na obecnym etapie rozmów, nie stanowi zobowiązania stron do zawarcia umowy sprzedaży udziałów spółki celowej oraz udziału w projekcie.
"PGE rozważa umożliwienie parterom biznesowym uczestnictwa w projekcie poprzez udział kapitałowy w spółce celowej powołanej przez PGE do realizacji projektu jądrowego. To przełomowy moment dla polskiej energetyki jądrowej ze względu na fakt, że największe polskie przedsiębiorstwa zdecydowały o wspólnej współpracy na rzecz kluczowego projektu dla Polski" - powiedział prezes PGE Krzysztof Kilian.
Plany rządu zakładają wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6000 MW. W obecnej strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego pierwszej siłowni nastąpi około 2022-23 r.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.