Aria na strunie E

Zaufać wszystkim, którzy nie mieszczą się w strukturach i formach, których nie dopasuje się do żadnej ramki.

W korespondencji z Rzymu ks. Tomasz Jaklewicz porównał to, co dzieje się na Synodzie do wrzącego kotła. Wielość punktów widzenia, spostrzeżeń, uwag, przemyśleń, świadectw – to wszystko może dziwić, a nawet niepokoić. W tle bowiem pojawia się pytanie o jakąś jednolitą strategię, program i coś, co poderwie wspólnotę wierzących do zaangażowania się w całkiem nowy sposób. Problem na tym jednak polega, że pytanie o jednolitą strategię jest bardziej niebezpieczne od wspomnianej wielości. Dlaczego? Jakoś nie potrafię wyobrazić sobie takich samych katechez już nie dla Kościoła w Europie i w Azji. Nie wyobrażam sobie takich samych katechez dla Kościoła nie tylko w Polsce, ale w ramach tej samej diecezji. Że to wszystko będzie miało jednakowy kształt i formę. Raz, że pachnie to skostnieniem. Dwa – to swoiste „ograniczenie” dla Ducha Świętego, zawsze zaskakującego nowymi formami i charyzmatami.

Na te ostatnie już kilkakrotnie zwracali uwagę ojcowie Synodu. Wątek pojawia się również w komentarzach synodalnych. Zarówno u piszących o Synodzie dziennikarzy jak i u świeckich audytorów. Warto się przy nim zatrzymać z tego prostego względu, że charyzmaty i znaki są czymś, co od samego początku towarzyszy głoszeniu Dobrej Nowiny potwierdzając ją i uwiarygadniając. Te znaki czasem mają znamiona cudu, a czasem są wręcz zabawne. Dziś trudno wyobrazić sobie świętego Filipa Nereusza z ostrzyżoną w szachownicę głową, stojącego na środku rynku i głoszącego kazanie. Już słyszę te głosy świętego oburzenia, te zarzuty, że chce być popularny i zyskać rozgłos, że buduje na sobie. A wtedy Kościół, jak to napisał nie tak dawno Marcin Jakimowicz, zaufał mu, pozwolił działać. A co najważniejsze cieszył się z owoców.

Zaufanie. Klucz do Kościoła otwartego. Nie w znaczeniu polskich przepychanek między „frakcją toruńską a łagiewnicką”. I nie w znaczeniu, jakie miał na myśli w swoim synodalnym wystąpieniu biskup z Bazylei, gdy mówił o konieczności otwarcia domu parafialnego dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zaufać wszystkim, którzy nie mieszczą się w strukturach i formach, których nie dopasuje się do żadnej ramki, którzy będą zaskakiwać i szokować, budzić po nocach, a czasem czynić cuda. Dla których ewangelizacja nie będzie celebrowaniem wielebności i przewielebności, ale głoszeniem chwały Zmartwychwstałego.

Mam nadzieję, że rozpoczynająca się jutro ewangelizacja Krakowa będzie sprawdzianem ile takiego zaufania w Kościele polskim jest. I mam nadzieję, że dzięki niemu będziemy świadkami, jak tworzy się dalszy ciąg rozpoczętej w dniu Pięćdziesiątnicy arii na strunie E. (Dlaczego nie G? Liczę na inteligencję Czytelników.)


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jerzyk
  18.10.2012 12:15
  - Ale ksiądz jest marzyciel, nie ma co.
  Jak tylko wspomnę na Radzie parafialnej o tym co ksiądz pisze, to ...
  Nawet nie muszę wspominać, wystarczy że proboszcz popatrzy na mnie, już wie.
  Od wielu lat jestem we Wspólnocie prowadzącej Szkołę Nowej Ewangelizacji.
  Masz proboszcz pięknie rozbudowuje kościół, jego obejście, tylko ludzi coraz mniej w kościele.
 • ungarer
  18.10.2012 16:20
  ungarer
  Nie rozumiem jaki związek z tekstem ma tytuł:
  "Aria na strunie E"...?
 • Jerzyk
  18.10.2012 19:11

  "E" - jak Ewangelizacja.
  Ewangelizacja nie jest najważniejszym zadaniem Kościoła, ale jedynym.
  Wszystkie inne wynikają z tego.
  - Jezus to czynił i zadał to swoim uczniom.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »