Sporym echem odbiła się w rosyjskich mediach prawosławnych wiadomość o spotkaniu metropolity Hilariona Ałfiejewa z Benedyktem XVI. Podkreślano jego dobrą atmosferę i zbieżność poglądów w kwestii respektowania praw chrześcijan na świecie.
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego przekazał Ojcu Świętemu pozdrowienia od patriarchy Cyryla. Papież z kolei odwzajemnił się życzeniami pomocy Bożej dla patriarchy moskiewskiego.
Odpowiadając na pytania Hilarion poinformował Benedykta XVI o procedurach wyboru biskupów i tworzeniu nowych metropolii w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Mówił ponadto o szkołach zakonnych i misyjnej działalności Kościoła. Przedstawił również kwestię nauczania przedmiotu „Podstawy kultury religijnej i tyki świeckiej” w szkołach rosyjskich oraz otwierania wydziałów teologicznych na świeckich uniwersytetach. Następnie duchowny szeroko omówił działalność kierowanej przez siebie Synodalnej Komisji Biblijno-Teologicznej. Przedstawiciel patriarchatu podzielił się także uwagami po spotkaniu z nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerhardem Müllerem, wyrażając nadzieję na owocną współpracę w sferze naukowych badań teologicznych.
Osobnym tematem, który poruszył metropolita, był problem bezczeszczenia w wielu krajach, w tym w Rosji, tego, co przez chrześcijan uznawane jest za święte. Papież wyraził swoją solidarność i ból w związku z tymi wydarzeniami. W nawiązaniu do prześladowań chrześcijan szczególną uwagę skierowano na łamanie ich praw i jawną dyskryminację w przestrzeni publicznej w wielu miejscach na świecie. Hilarion podkreślił, że obrona ich praw jest wspólnym zadaniem prawosławnych i katolików.
Na zakończenie spotkania przebiegającego w serdecznej atmosferze metropolita podarował Benedyktowi XVI ikonę „Zstąpienie Chrystusa do piekieł” autorstwa protodiakona Alieksieja Trunina.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.