Sporym echem odbiła się w rosyjskich mediach prawosławnych wiadomość o spotkaniu metropolity Hilariona Ałfiejewa z Benedyktem XVI. Podkreślano jego dobrą atmosferę i zbieżność poglądów w kwestii respektowania praw chrześcijan na świecie.
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego przekazał Ojcu Świętemu pozdrowienia od patriarchy Cyryla. Papież z kolei odwzajemnił się życzeniami pomocy Bożej dla patriarchy moskiewskiego.
Odpowiadając na pytania Hilarion poinformował Benedykta XVI o procedurach wyboru biskupów i tworzeniu nowych metropolii w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Mówił ponadto o szkołach zakonnych i misyjnej działalności Kościoła. Przedstawił również kwestię nauczania przedmiotu „Podstawy kultury religijnej i tyki świeckiej” w szkołach rosyjskich oraz otwierania wydziałów teologicznych na świeckich uniwersytetach. Następnie duchowny szeroko omówił działalność kierowanej przez siebie Synodalnej Komisji Biblijno-Teologicznej. Przedstawiciel patriarchatu podzielił się także uwagami po spotkaniu z nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerhardem Müllerem, wyrażając nadzieję na owocną współpracę w sferze naukowych badań teologicznych.
Osobnym tematem, który poruszył metropolita, był problem bezczeszczenia w wielu krajach, w tym w Rosji, tego, co przez chrześcijan uznawane jest za święte. Papież wyraził swoją solidarność i ból w związku z tymi wydarzeniami. W nawiązaniu do prześladowań chrześcijan szczególną uwagę skierowano na łamanie ich praw i jawną dyskryminację w przestrzeni publicznej w wielu miejscach na świecie. Hilarion podkreślił, że obrona ich praw jest wspólnym zadaniem prawosławnych i katolików.
Na zakończenie spotkania przebiegającego w serdecznej atmosferze metropolita podarował Benedyktowi XVI ikonę „Zstąpienie Chrystusa do piekieł” autorstwa protodiakona Alieksieja Trunina.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.