Niedługo rusza IX Ogólnopolski Festiwal Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej NADZIEJA w Piotrkowie Trybunalskim.
Przesłanie Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej wybrzmi już po raz dziewiąty. - Chcemy nieść nadzieję na lepsze „dziś” i „jutro”, ukazując, że warto rozbudzać
własny entuzjazm również przez kulturę i sztukę - piszą organizatorzy.
Festiwal rozpocznie się 30 października i potrwa do 10 listopada Piotrków Trybunalski zabrzmi góralską nutą i największymi polskimi przebojami. Uwieńczeniem tegorocznego Festiwalu będzie koncert zespołu Trebunie-Tutki 9 listopada o godz. 19.00 i recital Ireny Santor (10 listopada, g. 17.00). W ramach festiwalu odbędzie się również Msza Jazzowa, wystawy, spotkania autorskie i projekcje filmowe oraz dalszy ciąg cyklu spotkań „Okruchy życia”, poświęcony zmarłemu abp. Życińskiemu, który był absolwentem I LO w Piotrkowie.
Po raz pierwszy w ramach festiwalu będą odbywały się wydarzenia także za murami piotrkowskiego aresztu. Dzięki współpracy z Wajda School Skazani będą m.in. uczestniczyli w projekcji dwóch filmów: „3 Days of Freedom” w reż. Łukasza Borowskiego i „Matka” reż . Jakuba pająka. Filmy te zostaną również udostępnione całej widowni festiwalowej podczas projekcji, która odbędzie się 10 listopada w MOK w Piotrkowie. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu NADZIEJA odbędzie się cykl spotkań organizowanych przy współpracy Klubów Tygodnika Powszechnego. Obok Lekcji Czytania z Tygodnikiem Powszechnym odbędą się dwa spotkania poświęcone myśli ks. prof. Józefa Tischnera z udziałem Wojciecha Bonowicza
w Śródmiejskim Forum Kultury w Łodzi, przy ul Roosevelta 17(5 XI 2012 godz. 19.00) i w Bibliotece Publicznej przy ul. Jerozolimskiej 29 (6 XI 2012 godz. 7.00). Ponadto 30 października w gmachu Miejskiej Biblioteki w Piotrkowie będzie otwarta wystawa poświęcona Jerzemu Turowiczowi.
Przy współpracy z Łódzkim Klubem Tygodnika Powszechnego powstała inicjatywa zorganizowania festiwalowego Dnia Biblii, który odbędzie się w środę 7 listopada. W ramach tego wydarzenia będzie miało miejsce ekumeniczne i międzyreligijne spotkanie w piotrkowskiej synagodze, w której obecnie mieści się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie to będzie okazją nie tylko do wspólnego odczytania tekstów biblijnych, ale również będzie ono okazją do wsłuchania się w komentarze biblijne płynące od duchownych różnych wyznań i religii. W ramach tego wydarzenia swoją obecność zapowiedział m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.