Potrzeby uchodźców z Syrii są ogromne. Caritas Polska wspiera między innymi edukację.
Zaostrzający się konflikt w Syrii powoduje, że codziennie granicę z Jordanią przekraczają kolejni uciekinierzy. Szacuje się, że na terenie Jordanii przebywa już około 220 tysięcy uchodźców syryjskich, z których ponad 20 tysięcy mieszka – od lipca br. – w obozie Zaatari Camp. Dane są jednak nieprecyzyjne: według UNHCR zarejestrowanych jest 39 tysięcy, ale kierownictwo obozu podaje liczbę ok. 20 tysięcy. Z powodu utrudnionej kontroli w obozie, w którym dochodziło do zamieszek, powierzchnia Zaatari Camp została zmniejszona.
Zbliża się zima, na którą obóz nie jest dostatecznie przygotowany. Obecnie najbardziej potrzebne są domy z prefabrykatów, które zabezpieczą przed chłodami. Duży problem stanowi zapewnienie wody – dziennie potrzeba jej ok. 1,2 mln litrów. Obóz składa się z 5 tys. namiotów, każdy mieści po ok. 5 osób.
Sytuacja jest na tyle poważna, że zdecydowano się otworzyć nowe obozy, pierwszy Cyber City Camp dla 900 uchodźców, drugi – King Abdullah Parka Camp dla 1200 osób. Planuje się otworzyć kolejny obóz dla 30 tys. osób niedaleko Zarqa, gdzie Caritas Polska wraz z Caritas Jordan prowadzą projekt „Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii”, współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r
Celem projektu jest edukacja dzieci z ich przygotowaniem do podjęcia nauki w szkole oraz tym samym ułatwienie asymilacji w społeczeństwie jordańskim. Syryjskie dzieci uczestniczą w zajęciach z edukacji nieformalnej, których celem jest zdobycie umiejętności uczenia się w systemie szkolnym w Jordanii. Caritas zapewnia im zajęcia wyrównawcze z arabskiego, angielskiego i matematyki. Dzieci uczestniczą również w zajęciach integracyjnych, których celem jest wyjście z traumy związanej z ucieczką z kraju oraz brakiem stabilizacji. Dla młodzieży syryjskiej organizowane są warsztaty zawodowe w celu przygotowania ich do poszukiwania pracy w Jordanii i tym samym włączenia do społeczeństwa. Syryjska młodzież w Jordanii potrzebuje szkoleń z podstawowych umiejętności i podwyższenia kwalifikacji zawodowych, które pozwolą im utrzymać się w nowej sytuacji życiowej.
.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.