Nie wystarczy obwołać Chrystusa Królem Polski

Myślenie, że wystarczy obwołać Chrystusa Królem Polski a wszystko zmieni się na lepsze, trzeba uznać za iluzoryczne, czy wręcz szkodliwe dla rozumienia i urzeczywistniania Chrystusowego zbawienia w świecie – przekonują polscy biskupi.

Tymczasem tzw. ruchy intronizacyjne zabiegają o ogłoszenie Chrystusa królem Polski. Z tego powodu Episkopat wydał specjalny list pasterski „O królowaniu Jezusa Chrystusa”, który zostanie odczytany w kościołach w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzoną w tym roku 25 listopada.

Episkopat nie zgadza się z ideą intronizacji i odwołując się do Biblii wyjaśnia na czym polega królowanie Chrystusa. Przypominają, że wprawdzie przed Piłatem Jezus wyznał, iż jest królem, ale wcześniej powiedział, że jego królestwo nie jest z tego świata.

„Nie trzeba więc Chrystusa ogłaszać królem, wprowadzać Go na tron – piszą biskupi. Trzeba natomiast uznać i przyjąć Jego królowanie, poddać się Jego władzy, która oznacza moc obdarowywania nowym życiem, z perspektywą życia na wieki” – czytamy w liście. Biskupi zachęcają wierzących, aby „umiłowali Jezusa do końca” i zawierzyli Mu swe rodziny. Apelują także o „podjęcie posługi miłości miłosiernej i posłuszeństwo tym, których ustanowił pasterzami”.

Biskupi uważają, że konieczne jest szerokie otwarcie drzwi Jezusowi i oddanie Mu swego życia, bowiem – jak zaznaczają – „gdy dokonamy tego w naszych domach i parafiach, zmieni się oblicze naszej Ojczyzny i Kościoła”.

List Episkopatu „O królowaniu Jezusa Chrystusa” został przyjęty podczas 359 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w dniach 2-3 października w Warszawie.

Przypomnijmy, że już w marcu bp Andrzej Czaja zapowiedział dokładną ewidencję grup, które w Polsce i w środowiskach Polonii, odwołują się do idei intronizacyjnych. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary przypomniał wówczas w rozmowie z KAI, że biskupi absolutnie nie zgadzają się z ideą intronizacji Chrystusa na króla Polski.

„Dotychczasowe rozpoznanie pokazuje, że oprócz nurtów, z którymi nie można prowadzić dialogu ze względu na uporczywość trwania przy swoim – chodzi tu o ks. Kiersztyna i ks. Natanka – mamy trzy, które wymagają otwarcia się na nie i podjęcia duszpasterskiej troski” – powiedział KAI bp Czaja.

Wśród środowisk, z którymi dialog jest możliwy, biskup wymienił wówczas Ruch Intronizacji Serca Jezusowego prowadzony przez redemptorystę, o. Jana Mikruta, Rycerstwo Jezusa Chrystusa Króla i krąg będący dziedzictwem działania księży Natanka i Kiersztyna w środowiskach polonijnych. Bp Czaja zaznaczył jednocześnie, że w tych ostatnich środowiskach nie wszyscy są skłonni do współpracy z Episkopatem.

Ks. Tadeusz Kiersztyn zginął w wypadku samochodowym w sierpniu br.

W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwijają się równolegle - choć mają wspólną inspirację - dwie odrębne inicjatywy: intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa i intronizacji Jezusa na Króla Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Maxim
  23.11.2012 22:19
  Tak to jest jak się traktuje poważnie czyjeś urojenia religijne. Przynajmniej kapłani odprawiający Mszę w niedzielę mają luz ponieważ nie będą musieli się głowić nad stworzeniem jakiegoś mądrego kazania. Dostaną do ręki gotowy, nudnawy list do przeczytania, który nikogo z wiernych obchodził nie będzie jak zresztą wszystkie listy czytane na Mszach.
  Jak w niedzielę zamiast, mądrego, ciekawego, pouczającego kazania czytany jest jakiś list to mnie diabli biorą i nie tylko zresztą mnie. Ludzie ziewają patrzą na zegarki, bawią się tel. komórkowymi itp i modlą się o jak najszybsze zakończenie listu.
  Kogo w Polsce poza całkowitymi fanatykami ( którzy przy okazji w tym temacie wzajemnie się zwalczają ) obchodzą czyjeś urojenia religijne na temat intronizacji ?
 • kooool
  24.11.2012 19:06
  kooool
  Pius XII wołał z watykańskiej stolicy: Głównym złem, z powodu którego świat współczesny popadł w duchowe i moralne bankructwo oraz ruinę, jest niegodziwe i zaiste zbrodnicze usiłowanie, by pozbawić Chrystusa Jego Królewskiej władzy… Ratunek i zbawienie dla współczesnego człowieka znajduje się tylko w czci Chrystusa jako Króla!
 • rapan
  24.11.2012 21:26
  1. Czy tu ktoś wspomni o bł. Rozalii? Pytam się również bp. Andrzeja.
  2. Czy wiecie, że takie intronizacje lokalne, zostały przeprowadzone, z władzą świecką i kościelną. Np. Zielonka k/Warszawy. Czy ine też powinny być odwołane?
  3. Co znaczą słowa Chrystusa z przypowieści Łk19,11-28 "Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: «Nie chcemy, żeby ten królował nad nami»."
  4. Jeżeli nie Chrystus Królem Polski to może Antychryst?
  5. Czy ktoś zauważył, że nie jesteśmy już państwem niepodległym, demontaż państwa Polskiego zakończony, teraz zaczynają znikać ludzie /śp. J.Kurtyka/, gdzie szukać pomocy , jak nie w słowach Jezusa do bł. Rozalii.
 • Yvanko
  29.11.2012 12:54
  Czy może być większy, ważniejszy tytuł niż BÓG WSZECHMOGĄCY?
  Czy Króla można ogłosić księciem bez pomniejszania jego znaczenia?
  Bóg jest ponad królami, ponad wszelka władzą na ziemi i na niebie. On jest Początek i Koniec.
  Wszak Jezus, który jest Bogiem, powiedział, że Jego Królestwo nie jest z tego świata. Jego Królestwo jest ponad tym światem, ponad całą Ziemią, ponad Kościołem, ponad Polską.
  On ma faktyczną i niepodzielną władzę nad wszystkim, bez względu czy Go nazwiemy Królem, Cesarzem, Carem, czy też, jak sam nauczał, Ojcem.
  Nie starajmy się uświęcać czegoś, co jest samą Świętością.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  3°C Czwartek
  wieczór
  1°C Piątek
  noc
  0°C Piątek
  rano
  4°C Piątek
  dzień
  wiecej »