Odwołanie referendum jest jednym z głównych postulatów przeciwników prezydenta Mursiego, protestujących od kilku dni pod pałacem prezydenckim.
Prezydent Egiptu Mohammed Mursi może wyrazić zgodę na przesunięcie terminu referendum w sprawie projektu nowej konstytucji, jeśli otrzyma zapewnienie, że nie spowoduje to impasu prawnego - poinformował wiceprezydent Mahmud Mekki. Mursi jest gotowy zmienić termin referendum, jeśli opozycja zagwarantuje, że nie podważy wyników głosowania powołując się na to, iż zgodnie z prawem plebiscyt ma się odbyć dwa tygodnie po przedstawieniu tekstu konstytucji głowie państwa - wyjaśnił Mekki.
Odwołanie referendum jest jednym z głównych postulatów przeciwników prezydenta Mursiego, protestujących od kilku dni pod pałacem prezydenckim. W zamieszkach, do których tam doszło, siedem osób zginęło, a około 800 zostało rannych. Demonstranci sprzeciwiają się projektowi konstytucji, który opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów, oraz prezydenckiemu dekretowi z 22 listopada, rozszerzającemu kompetencje szefa państwa.
Mursi zapewniał, że uprawnienia, jakie przyznał sobie wspomnianym dekretem, wygasną po zaplanowanym na 15 grudnia referendum, bez względu na to, czy konstytucja zostanie w nim przyjęta, czy odrzucona.
Krytycy twierdzą, że nowa ustawa zasadnicza nie chroni fundamentalnych praw, w tym swobody wypowiedzi, i toruje drogę do bardziej surowego stosowania prawa islamskiego.
Tymczasem egipska komisja wyborcza odroczyła rozpoczęcie głosowania w referendum konstytucyjnym dla Egipcjan przebywających za granicą. Według komisji Egipcjanie przebywający za granicą rozpoczną głosowanie w środę w przyszłym tygodniu, a nie dziś, jak wcześniej planowano. Zmian dokonano na wniosek egipskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które odpowiada za organizację tego głosowania.
Komisja nie poinformowała, czy wpłynie to na datę przeprowadzenia referendum w samym Egipcie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.