Reklama

Listy do Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej

Listy do Wisławy Szymborskiej od poetów, tłumaczy i przyjaciół zostały w piątek przekazane Bibliotece Jagiellońskiej. Ich autorami są m.in. Stanisław Barańczak, Karl Dedecius, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Czesław Miłosz, Julian Przyboś i osoby, których noblistka nie znała.

Reklama

„Przekazujemy tę korespondencję Bibliotece Jagiellońskiej w takim porządku, w jakim pozostawiła ją Wisława Szymborska” – powiedział w piątek PAP prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

Poetka sama uporządkowała listy, wkładając je do większych kopert lub woreczków przewiązanych czasem wstążką i ułożyła je w kartonowych pudełkach. "Wisława Szymborska zrobiła selekcję pod kątem (tego), co warto zachować. Na pewno te listy, których nie uznała za wartościowe albo przechowywać nie chciała, wyrzuciła” – mówił Rusinek.

Na razie trudno oszacować wielkość tego zbioru – to co najmniej kilkaset listów i kartek.

Korespondencja trafi jako depozyt do działu rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie zostanie opracowana i zinwentaryzowana. „Zbiorem tym zajmie się pani, która przez wiele lat była w kontakcie z Wisławą Szymborską. Zorientuje się, czy pozostawić układ listów zaproponowany przez poetkę, czy uporządkować je inaczej. Cieszymy się, że pani Wisława Szymborska doceniła Bibliotekę Jagiellońską i zaufała nam, przekazując swoje archiwum” – powiedział w piątek PAP dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk.

Jak podkreślił, wszystkie przekazane bibliotece przez Fundację Wisławy Szymborskiej rękopisy będą pieczołowicie przechowywane i z wielką odpowiedzialnością udostępniane. Według dyrektora Pietrzyka opracowanie korespondencji może potrwać kilka miesięcy, w zależności od tego, czy da się natychmiast zidentyfikować autorów listów, czy też potrzebne będą dodatkowe poszukiwania.

„Korespondencja jest jednym z najważniejszych źródeł dla biografów. Z tonu listów i ich nagłówków wynika, jakie były relacje między nadawcą i adresatem. Bardzo często listy zaczynają się od +Szanowna Pani+, później +Droga Pani+, +Kochana Pani+, a wreszcie +Kochana Wisławo+” – mówił prof. Pietrzyk.

Dostęp badaczy do korespondencji Wisławy Szymborskiej będzie wymagał zgody Fundacji.

Druga część korespondencji – prywatna oraz rękopisy i maszynopisy Wisławy Szymborskiej - mają być przekazane Bibliotece Jagiellońskiej do końca lutego. Biblioteka ma już w swoich zbiorach 26 kart z rękopisami wierszy poetki. W 1980 r. Szymborska przekazała do "Jagiellonki" swoją korespondencję z poetą Julianem Przybosiem, a w 1997 r. listy gratulacyjne, jakie dostała po wręczeniu Nagrody Nobla - to 19 tomów korespondencji, z której część ma być dostępna dla badaczy dopiero po 2017 r.

Latem br. do BJ trafiły rękopisy i maszynopisy utworów Kornela Filipowicza, wieloletniego partnera życiowego poetki oraz wiersze i tłumaczenia tekstów autorstwa Adama Włodka, męża Wisławy Szymborskiej w latach 1948-54. To uzupełnienie spuścizny literackiej Włodka i Filipowicza, którą poetka przekazała BJ kilkanaście lat temu.

Noblistka zapisała też w testamencie 50 tys. zł na konserwację starych rękopisów i druków znajdujących się w Bibliotece Jagiellońskiej. Konserwacji poddane zostały już dwa cenne rękopisy i dwa starodruki, trwają prace przy piątym obiekcie. Ich efekt zostanie zaprezentowany wiosną.

Jak powiedział w piątek Michał Rusinek, są pomysły różnych wydawców, by opublikować część korespondencji poetki np. z Karlem Dedeciusem.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego w Krakowie. Jest pochowana na Cmentarzu Rakowickim. Jej spuścizną literacką, archiwum, księgozbiorem i uporządkowaniem pamiątek zajmuje się zarejestrowana w kwietniu br. Fundacja Wisławy Szymborskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama