Kilku braci z Taize i około stu młodych ludzi z różnych krajów uda się w dniach od 3 do 6 stycznia 2013 roku, do Stambułu, by obchodzić tam uroczystość Objawienia Pańskiego i modlić się z chrześcijanami mieszkającymi w tym mieście.
Będzie to kolejne spotkanie przeora wspólnoty z Taize z Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w lutym 1962 r, kiedy to brat Roger, założyciel wspólnoty z Taize, odwiedził wraz z kilkoma braćmi, ówczesnego patriarchę Atenagorasa. Do ponownego spotkania tych pionierów ruchu ekumenicznego doszło w 1963 roku, w trakcie milenijnych uroczystości Góry Athos, a w 1970 r. brat Roger po raz drugi udał się do Stambułu.
Dla obecnego przeora wspólnoty z Taize, brata Aloisa będzie to druga wizyta złożona w Patriarsze Konstantynopola. W 2005 r. (naznaczonym tragiczną śmiercią brata Roger - 16 sierpnia) brat Alois udał wraz z dwoma braćmi w okresie Bożego Narodzenia do Stambułu, aby spotkać się z patriarchą Bartłomiejem I.
Spotkanie to, podczas którego wspominano brata Roger, zacieśniło więzy pomiędzy ekumeniczną wspólnotą z prawosławnym hierarchą. Bracia podarowali wtedy patriarsze szal, który często nosił brat Roger.
W zeszłym roku patriarcha Bartłomiej zaprosił brata Aloisa, aby wraz braćmi z Taize, i grupą młodych ludzi przybyli do Stambułu.
Będzie to kolejny etap pielgrzymki zaufania przez ziemię. Rozpocznie się w czwartek 3 stycznia nieszporami odprawianymi w greckim kościele prawosławnym Świętej Trójcy na placu Taksim w centrum dawnego Konstantynopola.
W piątek wieczór modlitwa ze śpiewami z Taizé w ormiańskim kościele katolickim św. Jana Chryzostoma zgromadzi uczestników spotkania i wszystkich, którzy będą pragnęli się dołączyć.
W sobotę bracia wraz z młodzieżą będą uczestniczyć w nieszporach z uroczystości Objawienia Pańskiego w Fanar, siedzibie patriarchatu ekumenicznego.
W sobotę wieczór chrześcijanie różnych tradycji, czasem z ich muzułmańskimi przyjaciółmi będą przyjmowali młodych w wielu miejscach w mieście. Niedziela będzie poświęcona na spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi Stambułu.
W trakcie pobytu w Stambule młodzi ludzie będą mieli okazję zwiedzić ważne miejsca, takie jak: Haga Sofia, kościół Najświętszego Zbawiciela w Chora, klasztor Balıklı, gdzie znajduje się grób patriarchy Atenagorasa, jak również klasztor Świętej Trójcy na wyspie Heybeliada, w którym mieszczą się budynki seminarium teologicznego Halki.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.