Taizé w Stambule

Spotkanie z Bartłomiejem I było głównym punktem zakończonego dziś czterodniowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię w Stambule.

Na zaproszenie ekumenicznego patriarchy Konstantynopola do największego miasta Turcji przybyło stu młodych Europejczyków oraz kilku braci ze Wspólnoty z Taizé, wraz z jej przeorem, br. Aloisem. Do spotkania z honorowym zwierzchnikiem prawosławia doszło wieczorem 5 stycznia w jego siedzibie w dzielnicy Fanar. W tamtejszej cerkwi młodzi chrześcijanie z różnych krajów Europy wzięli udział w sprawowanych przez hierarchę nieszporach rozpoczynających święto Epifanii. - Nasza grupa prawie w całości wypełniła niewielką świątynię - powiedział KAI jeden z 5 polskich uczestników spotkania, Jan Przeciszewski.

Pod koniec nabożeństwa Bartłomiej I przemówił po angielsku do zgromadzonej młodzieży. Zapewnił, że bardzo ceni działalność braci z Taizé, a z ich Wspólnotą spotykał się już wielokrotnie. Wspomniał o - czczonym w prawosławiu jako święty - cesarzu Konstantynie jako prekursorze praw człowieka, w tym prawa do wolności religijnej. Pozostaje to nadal aktualnym przesłaniem - stwierdził patriarcha.

Z Fanaru młodzież podzielona na kilka grup udała się do różnych wspólnot chrześcijańskich Stambułu. Np. prawosławni Grecy zaprosili swych gości na uroczystą kolację w restauracji.

Wcześniej tego dnia uczestnicy Pielgrzymki Zaufania odwiedzili wyspę Heybeliada na Morzu Marmara, gdzie znajdują się klasztor i słynna prawosławna akademia teologiczna Chalki, zamknięta przed laty przez władze tureckie. Obecnie spodziewane jest ponowne otwarcie tej uczelni, które może nastąpić jeszcze w tym roku - powiedział Przeciszewski.

Młodzież uczestniczyła tam w liturgii i błogosławieństwie wody z racji święta Epifanii, zaś jej wkładem w celebrację było zaśpiewanie na jej zakończenie kilku pieśni z Taizé. Następnie uczestnicy Pielgrzymki zostali zaproszeni na obiad przez rektora placówki, który przekonywał młodych Europejczyków, że aby podejmować dialog z ludźmi inaczej myślącymi, trzeba najpierw być ugruntowanym we własnych poglądach, bo inaczej jest się albo fanatykiem, niezdolnym do jakichkolwiek rozmów, albo też zaniedbuje się własną tożsamość.

Ostatni dzień Pielgrzymki przeznaczony był na świętowanie niedzieli zgodnie z tradycją rodziny, u której byli zakwaterowani młodzi pielgrzymi, na wspólny obiad i zwiedzanie zabytków Stambułu.

Stambulski etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię odbył się w dniach 3-6 stycznia i stanowiło kontynuację zakończonego 2 stycznia w Rzymie 35. Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez Wspólnotę z Taizé, które obejmowało m.in. wspólną modlitwę z papieżem Benedyktem XVI. Ponad połowa uczestników przybyła do Stambułu prosto ze stolicy Włoch, pozostali przyjechali z różnych stron naszego kontynentu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| STAMBUŁ, TAIZE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
wiecej »