Reklama

Będzin uczci kard. Lustigera

Postać zmarłego w 2007 r. kard. Jean-Marie Lustigera, którego rodzina pochodziła z Będzina, będzie przypominana 2 lutego w tym mieście. Zaplanowano m.in. specjalny koncert i wystawę. 16 lat temu Lustiger otrzymał tytuł honorowego obywatela Będzina.

Reklama

Kardynał Jean-Marie Lustiger był jedną z najwybitniejszych osobistości francuskiego kościoła katolickiego. Pamięć o nim jest Będzinie kultywowana. Jego imię nosi plac przed budynkiem miejscowego starostwa powiatowego. W ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowano specjalny dzień jego pamięci. W tym roku podobny dzień zaplanowano na 2 lutego - zorganizują go Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz biblioteki: miejska i powiatowa.

Wspomnienie kard. Lustigera rozpocznie się popołudniowym koncertem w siedzibie muzeum - Pałacu Mieroszewskich. Wystąpią Joanna Błażej-Łukasik (recytacja, fortepian) oraz Paweł Łukasik (altówka). Uczestnicy spotkania otrzymają zestawienie bibliograficzne "Kardynał Jean Marie Lustiger" opracowane przez pracowników będzińskiej biblioteki.

Zaprezentowana zostanie również przygotowana ze zbiorów tej placówki wystawa edukacyjna "Arcybiskup Paryża Jean-Marie Lustiger w świadomości młodego pokolenia". Od 4 do 28 lutego wystawę będzie można oglądać w siedzibie biblioteki.

Kard. Lustiger urodził się w 1926 r. w Paryżu jako syn pochodzących z Będzina polskich Żydów, którzy wyemigrowali do Francji na początku ub. wieku. Otrzymał pierwotnie imię Aaron.

W czasie wojny spędził trzy lata ukrywany przez katolicką rodzinie w Orleanie. W 1940 r. wraz ze swoją siostrą przyjął chrzest, przybierając imię Jean-Marie. Sam uszedł z holokaustu z życiem, ale zginęła znaczna część jego rodziny. W Auschwitz zmarła jego matka, a także wiele osób z rodziny ze strony ojca. Przed wojną dwukrotnie był w Niemczech. Jak mówił, widział wówczas nazizm.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. Był duszpasterzem akademickim. W 1978 r. został ordynariuszem Orleanu, a na początku 1981 roku arcybiskupem Paryża. Godność kardynalską otrzymał w 1983 r. Zmarł 5 sierpnia 2007 r., kilka miesięcy po otrzymaniu Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Spoczął w krypcie katedry Notre-Dame w Paryżu. W jego pogrzebie uczestniczyły tłumy.

Jak podkreślał francuski kardynał Jean-Marie Tauran, szef dyplomacji watykańskiej za pontyfikatu Jana Pawła II, papież-Polak "podziwiał odwagę" Lustigera i "bardzo często się z nim konsultował, zwłaszcza w sprawach dialogu międzyreligijnego".

Papież Benedykt XVI określił natomiast kardynała jako "wielką postać Kościoła we Francji" i "człowieka wiary i dialogu, który wielkodusznie poświęcił się krzewieniu coraz bardziej braterskich stosunków między chrześcijanami, a Żydami". W kondolencyjnej depeszy papież akcentował też działalność Lustigera na rzecz młodzieży i głoszenia Ewangelii we wszystkich wymiarach życia społecznego

Kard. Lustiger odwiedzał Polskę. W mieście swoich przodków - Będzinie - był trzykrotnie: w 1992, 1993 i 1997 r. Dziadek kard. Lustigera był w Będzinie starszym Cechu Piekarzy Żydowskich. Tam urodził się też jego ojciec, a matka kard. Lustigera, Gizela, była córką będzińskiego rabina.

Podczas ostatniej wizyty w Będzinie, w 1997 r., kard. Lustiger odebrał tytuł honorowego obywatela miasta - pierwszy taki, nadany przez tamtejszych radnych. Deklarował wówczas, że chciałby, aby uroczystość połączyła zerwaną kiedyś nić wspólnej kultury i tradycji między katolikami i Żydami. Podkreślał również, że dokonać tego może tylko siła miłości i wiary w jednego Boga.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama