Kard. Stefan Wyszyński, kard. Jozef Mindszenty – prymas Węgier prześladowany przez reżim komunistyczny, Matka Teresa z Kalkuty i Rad’ssa Maritain – francuska pisarka pochodzenia żydowskiego, żona Jacquesa Maritaina i wielu innych. Ich fotografie zobaczyć będzie można na wystawie “Bohaterowie Europy. Świadkowie wiary” od 16 do 31 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wystawa fotograficzna “Bohaterowie Europy. Świadkowie wiary” poświęcona bohaterom XX wieku odbędzie się w dniach 16-31 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Bohaterami wystawy będą m.in. kard. Stefan Wyszyński, kard. Jozef Mindszenty – prymas Węgier prześladowany przez reżim komunistyczny, Matka Teresa z Kalkuty i Rad’ssa Maritain – francuska pisarka pochodzenia żydowskiego, żona Jacquesa Maritaina.
Przedstawiane postacie łączy wspólna postawa: wierność prawdzie i gotowość do obrony wartości kultury europejskiej. Swoje miejsce znalazły tam osoby różnych wyznań, które swym życiem świadczyły o wartościach europejskich i uniwersalnych. Wśród nich są dostojnicy kościelni oraz zwykli wierni m.in. Aleksander Mień – rosyjski ksiądz prawosławny, zabity w niewyjaśnionych okolicznościach, Kalman Szapiro – cadyk z Piaseczna, zabity w obozie koncentracyjnym i Viktor Trstensky – słowacki ksiądz, ofiara szykan komunistycznych. Na wystawie przygotowana zostanie także ekspozycja poświęcona Prymasowi Tysiąclecia, prezentowana w Bibliotece Stanisławowskiej Zamku Królewskiego. Można będzie obejrzeć m.in. autentyczne fragmenty filmowe z życia Prymasa. Na wystawie zostaną również przedstawione nieznane materiały fotograficzne i dźwiękowe udostępnione przez Instytut Prymasowski.
Organizatorem wystawy “Bohaterowie Europy. Świadkowie wiary” jest Instytut Dziedzictwa Narodowego. Działający od marca 2001 r. Instytut koncentruje się na tworzeniu projektów adresowanych do specjalistów i kręgu ludzi profesjonalnie zajmujących się kulturą, popularyzowaniu i promowaniu polskiej kultury i historii.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.