![][1]Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr Andrzej Szostek MIC został jednym z pięciu nowych członków Papieskiej Akademii Życia, powołanych 29 września przez Jana Pawła II. Pozostali nowi członkowie to: ks. prof. Michel Schooyans z Uniwersytetu Katolickiego w Louvain (Belgia), prof. A. J. Luke Gormally z Wielkiej Brytanii, prof. Mo [1]: zdjecia/news/szostek1.gif
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr Andrzej Szostek MIC został jednym z pięciu nowych członków Papieskiej Akademii Życia, powołanych 29 września przez Jana Pawła II.
Pozostali nowi członkowie to: ks. prof. Michel Schooyans z Uniwersytetu Katolickiego w Louvain (Belgia), prof. A. J. Luke Gormally z Wielkiej Brytanii, prof. Mounir Abdel Messih Shehata Farag z Egiptu i prof. John Mitchell Finnis z Oksfordu (Wlk. Brytania) i Uniwersytetu Notre Dame w Indiana (USA).
W skład Papieskiej Akademii Życia wchodzili lub wchodzą następujący Polacy: ks. prof. Tadeusz Styczeń z KUL, prof. Zbigniew Chłap z UJ, Wanda Półtawska z Krakowa i prof. Włodzimierz Fijałkowski z Łodzi jako członek honorowy.
Ks. prof. Andrzej Szostek urodził się 9 listopada 1945 r. w Grudziądzu. W 1970 r. wstąpił do zgromadzenia marianów i w tym samym roku złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1974 r. Od 1970 r. pracował naukowo w Katedrze Etyki KUL, od 1993 r. jest kierownikiem Katedry Etyki Szczegółowej, a od 9 sierpnia 1998 r. jest rektorem tej uczelni. W latach 1992-98 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary. Ma na swoim koncie ok. 150 prac naukowych z zakresu etyki i teologii oraz nt. filozoficznych i praktycznych aspektów małżeństwa i rodziny.
Papieską Akademię Życia powołał Jan Paweł II w 1994 r. Główne jej cele to badanie zagadnień dotyczących obrony życia, informowanie władz kościelnych o działalności różnych instytucji z zakresu nauk biomedycznych, organizacja służby zdrowia oraz formowanie kultury życia z uwzględnieniem i poszanowaniem nauczania Kościoła.
Statut Akademii przewiduje najwyżej 70 członków, mianowanych przez Ojca Świętego na podstawie ich osiągnięć naukowych. Do Akademii należą też członkowie-korespondenci, powołani przez Radę Akademicką, którzy pracują w instytutach i ośrodkach badających kulturę życia. Członkiem tego gremium można zostać bez względu na przynależność narodową bądź religijną. Wszyscy podpisują specjalny dokument, w którym zobowiązują się działać zgodnie z Urzędem Nauczycielskim Kościoła.
Akademia jest organizmem autonomicznym, ale pozostającym w stałym kontakcie z Papieską Radą Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia i innymi urzędami Kurii Rzymskiej, związanymi z obroną życia. Przewodniczącym Akademii jest chilijski uczony prof. Juan de Dios Vial Correa. Jego zastępcą jest włoski biskup Elio Sgreccia.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".
Twoja męczeńska śmierć leży u fundamentów tego kościoła. Zostań z nami".