Wiara w Boga oznacza posłuszeństwo

- Wierzyć, to budować swe życie na Bogu i być Jego świadkiem - powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

W wygłoszonej katechezie Ojciec Święty zaznaczył, że wiara w Boga oznacza posłuszeństwo Jemu, przyjęcie Jego słowa i radosne posłuszeństwo Jego objawieniu.

Przeczytaj pełny tekst papieskiej katechezy

Za Katechizmem Kościoła Katolickiego papież przypomniał, „wiara jest aktem osobowym, wolną odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który się objawia”.

TŁUMACZENIE:

„Możliwość powiedzenia, że wierzymy w Boga jest zatem zarówno darem jak i zobowiązaniem, jest łaską Bożą i ludzką odpowiedzialnością w doświadczeniu dialogu z Bogiem, który z miłości, „przemawia do ludzi, jak do przyjaciół”, mówi do nas, abyśmy w wierze i z wiarą mogli wejść w komunię z Nim.”

Ojciec Święty zaznaczył, że Bóg przemawia do człowieka przede wszystkim poprzez Pismo Święte, zaś w sposób szczególny kwestii wiary poświęcony jest 11 rozdział Listu do Hebrajczyków, ukazujący Abrahama jako przykład człowieka wiary.

TŁUMACZENIE:

„Abraham jest błogosławiony, ponieważ w wierze, potrafi rozeznać Boże błogosławieństwo, wychodząc poza pozory, ufając w obecność Pana, nawet wówczas, kiedy Jego drogi wydają się mu tajemnicze”.

Benedykt XVI zauważył, że wiara w Boga czyni nas zatem nosicielami wartości, które często nie pokrywają się z modą i opinią danej chwili, wymaga od nas przyjęcia kryteriów, które nie są zbieżne z powszechną mentalnością.

TŁUMACZENIE:

„W wielu naszych społeczeństwach Bóg stał się ‘wielkim nieobecnym’, a Jego miejsce zajęły liczne bożki, przede wszystkim autonomiczne ‘ja’. Także znaczący i pozytywny rozwój nauki i techniki doprowadziły człowieka do złudzenia wszechmocy i samowystarczalności, a narastający egocentryzm spowodował spore zachwianie równowagi w relacjach międzyludzkich i zachowaniach społecznych”.

Jednocześnie Benedykt XVI wskazał, że pragnienie Boga nie wygasło, a ewangeliczne orędzie nadal rozbrzmiewa poprzez słowa i dzieła wielu mężczyzn i kobiet wiary.

Ojciec Święty zakończył swoją katechezę zaznaczając, że stwierdzenie: „wierzę w Boga” pobudza nas do wyruszenia, do nieustannego wychodzenia z samych siebie, tak, jak Abraham, by nieść w rzeczywistość dnia powszedniego, w której żyjemy, pewność jaką daje nam wiara: to znaczy pewność obecności Boga w dziejach, także i dziś.

„Niech modlitwa ekumeniczna wiernych różnych Kościołów i wspólnot wyznaniowych owocuje w Roku Wiary pogłębieniem dialogu, poszukiwaniem prawdy, poznaniem tradycji i gestami pojednania” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W swojej katechezie papież mówił o tym, co znaczy wierzyć w Boga.

_

Na zakończenie audiencji Benedykt XVI zaapelował o pomoc dla ofiar katastrofalnej powodzi, która w minionym tygodniu nawiedziła Indonezję. Spowodowały ją wyjątkowo silne deszcze monsunowe, a w jej wyniku straciło życie co najmniej 15 osób.

TŁUMACZENIE:

„Z niepokojem śledzę informacje docierające z Indonezji, gdzie wielka powódź dokonała zniszczeń w stolicy, Dżakarcie, powodując ofiary w ludziach, tysiące uchodźców i olbrzymie szkody. Pragnę wyrazić moją bliskość wobec osób dotkniętych tą klęską żywiołową, zapewniając jednocześnie o mojej modlitwie i zachęcając do solidarności, aby nikomu nie zabrakło niezbędnej pomocy.”

Jak informują agencje z powodu powodzi w stolicy Indonezji Dżakarcie ewakuowano co najmniej 19 tys. mieszkańców. W niektórych miejscach miasta woda sięga nawet dwóch metrów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »