- Wierzyć, to budować swe życie na Bogu i być Jego świadkiem - powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.
W wygłoszonej katechezie Ojciec Święty zaznaczył, że wiara w Boga oznacza posłuszeństwo Jemu, przyjęcie Jego słowa i radosne posłuszeństwo Jego objawieniu.
Przeczytaj pełny tekst papieskiej katechezy
Za Katechizmem Kościoła Katolickiego papież przypomniał, „wiara jest aktem osobowym, wolną odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który się objawia”.
TŁUMACZENIE:
„Możliwość powiedzenia, że wierzymy w Boga jest zatem zarówno darem jak i zobowiązaniem, jest łaską Bożą i ludzką odpowiedzialnością w doświadczeniu dialogu z Bogiem, który z miłości, „przemawia do ludzi, jak do przyjaciół”, mówi do nas, abyśmy w wierze i z wiarą mogli wejść w komunię z Nim.”
Ojciec Święty zaznaczył, że Bóg przemawia do człowieka przede wszystkim poprzez Pismo Święte, zaś w sposób szczególny kwestii wiary poświęcony jest 11 rozdział Listu do Hebrajczyków, ukazujący Abrahama jako przykład człowieka wiary.
TŁUMACZENIE:
„Abraham jest błogosławiony, ponieważ w wierze, potrafi rozeznać Boże błogosławieństwo, wychodząc poza pozory, ufając w obecność Pana, nawet wówczas, kiedy Jego drogi wydają się mu tajemnicze”.
Benedykt XVI zauważył, że wiara w Boga czyni nas zatem nosicielami wartości, które często nie pokrywają się z modą i opinią danej chwili, wymaga od nas przyjęcia kryteriów, które nie są zbieżne z powszechną mentalnością.
TŁUMACZENIE:
„W wielu naszych społeczeństwach Bóg stał się ‘wielkim nieobecnym’, a Jego miejsce zajęły liczne bożki, przede wszystkim autonomiczne ‘ja’. Także znaczący i pozytywny rozwój nauki i techniki doprowadziły człowieka do złudzenia wszechmocy i samowystarczalności, a narastający egocentryzm spowodował spore zachwianie równowagi w relacjach międzyludzkich i zachowaniach społecznych”.
Jednocześnie Benedykt XVI wskazał, że pragnienie Boga nie wygasło, a ewangeliczne orędzie nadal rozbrzmiewa poprzez słowa i dzieła wielu mężczyzn i kobiet wiary.
Ojciec Święty zakończył swoją katechezę zaznaczając, że stwierdzenie: „wierzę w Boga” pobudza nas do wyruszenia, do nieustannego wychodzenia z samych siebie, tak, jak Abraham, by nieść w rzeczywistość dnia powszedniego, w której żyjemy, pewność jaką daje nam wiara: to znaczy pewność obecności Boga w dziejach, także i dziś.
„Niech modlitwa ekumeniczna wiernych różnych Kościołów i wspólnot wyznaniowych owocuje w Roku Wiary pogłębieniem dialogu, poszukiwaniem prawdy, poznaniem tradycji i gestami pojednania” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W swojej katechezie papież mówił o tym, co znaczy wierzyć w Boga.
_
Na zakończenie audiencji Benedykt XVI zaapelował o pomoc dla ofiar katastrofalnej powodzi, która w minionym tygodniu nawiedziła Indonezję. Spowodowały ją wyjątkowo silne deszcze monsunowe, a w jej wyniku straciło życie co najmniej 15 osób.
TŁUMACZENIE:
„Z niepokojem śledzę informacje docierające z Indonezji, gdzie wielka powódź dokonała zniszczeń w stolicy, Dżakarcie, powodując ofiary w ludziach, tysiące uchodźców i olbrzymie szkody. Pragnę wyrazić moją bliskość wobec osób dotkniętych tą klęską żywiołową, zapewniając jednocześnie o mojej modlitwie i zachęcając do solidarności, aby nikomu nie zabrakło niezbędnej pomocy.”
Jak informują agencje z powodu powodzi w stolicy Indonezji Dżakarcie ewakuowano co najmniej 19 tys. mieszkańców. W niektórych miejscach miasta woda sięga nawet dwóch metrów.
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.