![][1]Stolica Apostolska potępiła sklonowanie ludzkich embrionów w USA. Mimo "humanitarnych" zamiarów i rzekomo ogromnych szans na leczenie różnych chorób jest to manipulowanie ludzkim życiem, nie tylko zaś komórkami. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało 26 listopada specjalny komunikat o amerykańskim "doświadczeniu wyprodukowania lu [1]: zdjecia/panele/klonowanie1.jpg
Stolica Apostolska potępiła sklonowanie ludzkich embrionów w USA. Mimo "humanitarnych" zamiarów i rzekomo ogromnych szans na leczenie różnych chorób jest to manipulowanie ludzkim życiem, nie tylko zaś komórkami. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało 26 listopada specjalny komunikat o amerykańskim "doświadczeniu wyprodukowania ludzkiego embrionu in vitro".
Watykański komunikat podważa wartość składanych przez uczonych amerykańskich zapewnień, iż nie było ich zamiarem wyprodukowanie ludzkiego klonu. - Początku życia nie można wyznaczać umownie na jednym z etapów rozwoju. Wyznacza go bowiem już pierwsza chwila istnienia samego embrionu, stwierdza oświadczenie Stolicy Apostolskiej. Komunikat podkreśla, iż zasada ta obowiązuje zarówno w przypadku naturalnego zapłodnienia komórki jajowej, jak i w przypadku sztucznego zaprogramowania jądra takiej komórki. Odejście od takiej zasady - zdaniem Watykanu - prowadzi do usankcjonowania dyskryminacji istot ludzkich. Wynika z tego, że embrion jest mniej cenny od płodu, płód jest mniej cenny od dziecka, a dziecko mniej cenne od osobnika dorosłego.
Ta zasada obala imperatyw moralny, zgodnie z którym należy otaczać szczególną opieką i szacunkiem zwłaszcza te istoty, które nie są w stanie same bronić się i manifestować stanowiącej ich istotę godności. Dokument zwraca także uwagę, że nie istnieje pojęcie "wczesnego embrionu", od początku bowiem ma się do czynienia z ludzkim embrionem, a nie tylko ze zbiorem komórek. Początku życia nie mogą określać konwencje dotyczące określonego stanu rozwoju embrionu. Życie zaczyna się "od pierwszego momentu istnienia embrionu", czytamy w komunikacie watykańskim.
Stolica Apostolska wskazuje też, że istnieją dziś również inne możliwości dokonywania eksperymentów przy użyciu komórek macierzystych. Za zgodne z prawem naturalnym uważa się doświadczenia na komórkach macierzystych, pochodzących od organizmów dorosłych, pobranych z krwi matki, lub nawet komórkach pochodzących z płodu w przypadku samoistnej aborcji.
"To jest droga, którą powinni podążać poważni naukowcy, wykazując w ten sposób najwyższe poszanowanie wobec człowieka, a tym samym wobec siebie samych" - stwierdza komunikat Stolicy Apostolskiej.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.