Pierwszy zjazd katolików Europy Środkowej odbędzie się w latach 2003 i 2004. Decyzję w tej sprawie podjęli przewodniczący i sekretarze generalni Konferencji Biskupów z ośmiu krajów: Austrii, Bośni Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier podczas spotkania 8 stycznia w Budapeszcie. Spotkaniu przewodniczył arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, uczestniczył w nim nu
Pierwszy zjazd katolików Europy Środkowej odbędzie się w latach 2003 i 2004. Decyzję w tej sprawie podjęli przewodniczący i sekretarze generalni Konferencji Biskupów z ośmiu krajów: Austrii, Bośni Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier podczas spotkania 8 stycznia w Budapeszcie. Spotkaniu przewodniczył arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, uczestniczył w nim nuncjusz apostolski na Węgrzech, abp Karl-Josef Rauber. Ze strony Episkopatu Polski odpowiedzialnym za przygotowania jest bp Jan Tyrawa z Wrocławia.
Według podjętych w Budapeszcie uzgodnień pierwsza faza zjazdu katolików będzie miała charakter narodowy, ale odbędzie się we wszystkich krajach jednocześnie, a mianowicie w pierwszy weekend po Wniebowstąpieniu Pańskim, czyli 31 maja i 1 czerwca 2003 r. Dokładnie w rok później przewidziane jest wspólne wielkie spotkanie, które będzie jednocześnie zamykało wspólne przedsięwzięcie. W pierwszy weekend po Wniebowstąpieniu Pańskim 2004 r. - w dniach 22 i 23 maja - katolicy wspomnianych ośmiu krajów odbędą "pielgrzymkę narodów" do sanktuarium maryjnego Mariazell w Austrii. W ciągu roku planowanych jest pięć wielkich sympozjów międzynarodowych, których szczegółowe tematy zostaną opracowane w najbliższym czasie.
Na rozpoczęcie zjazdu katolików biskupi uczestniczących w nim krajów ogłoszą po raz pierwszy wspólny list pasterski. Całoroczne obchody będą przebiegały pod hasłem "Chrystus - nadzieją Europy", natomiast "pielgrzymce narodów" będą towarzyszyły słowa z Ewangelii wg św. Jana (2,5) "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie".
Zdaniem kard. Schönborna, decyzja podjęta w Budapeszcie jest "pocieszającym znakiem dobrego współżycia w Europie, zwłaszcza w czasach, gdy istnieje niebezpieczeństwo rozgrzebywania zakopanych już okopów". Przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich powiedział KAI, że przewodnim motywem budapeszteńskich obrad była wspólna odpowiedzialność za Kościół i społeczeństwo w naszych krajach, inspirowana ideą nowej ewangelizacji oraz "europeizacją Europy", o którą tak często w swoich wystąpieniach apeluje papież Jan Paweł II.
Inicjatorem "zjazdu katolików regionu Europy Środkowej" jest Konferencja Biskupów Austrii i została zaprezentowana po raz pierwszy podczas spotkania roboczego 26 września 2001 r. w Wiedniu. Od tego czasu wszystkie zainteresowane Konferencje Biskupów rozpoczęły już intensywne przygotowania i potwierdziły swoje uczestnictwo.
Za dalsze prace będzie odpowiedzialny komitet wykonawczy, który został wyłoniony na spotkaniu w Budapeszcie. W skład tego komitetu weszli sekretarze generalni poszczególnych Episkopatów. W najbliższym czasie będą powoływane komitety narodowe.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.