![][1]Arcybiskup Paryża, kard. Jean Marie Lustiger nazwał plakat do filmu Constantina Costy-Gavrasa "Amen" "wyrazem nienawiści". Wykonany przez fotografa Oliviero Toscaniego plakat przedstawia czerwoną swastykę, załamującą się w chrześcijański krzyż. W specjalnym oświadczeniu biskupi francuscy potępili pl [1]: zdjecia/plakat_amen2.jpg (Ten plakat narusza uczucia religijne)
Arcybiskup Paryża, kard. Jean Marie Lustiger nazwał plakat do filmu Constantina Costy-Gavrasa "Amen" "wyrazem nienawiści". Wykonany przez fotografa Oliviero Toscaniego plakat przedstawia czerwoną swastykę, załamującą się w chrześcijański krzyż.
"Niezwykle mnie to niepokoi, nie tylko jako chrześcijanina, jako katolika, lecz jako obywatela z uwagi na porządek publiczny" - oświadczył kardynał w wypowiedzi dla prywatnej stacji radiowej "Europe-1". "Istnieje niebezpieczeństwo, że zobaczymy podobne oznaki nienawiści na kościołach i cmentarzach, podobnie jak znajdujemy swastyki na żydowskich grobach i synagogach" - powiedział pochodzący z rodziny żydowskiej kardynał. Jego zdaniem jest to posługiwanie się przemocą, nienawiścią i prowokacją w celu lepszego sprzedania filmu.
"Dlaczego atakuje się Kościół? Dlaczego nie skorzystano równie dobrze z amerykańskiej flagi ze swastyką?" - pytał kard. Lustiger w związku z filmem, który mówi o milczeniu Kościoła i świata zachodniego wobec zagłady żydów. Kardynał stwierdził, że nie oglądał jeszcze filmu jego twórcę Costę-Gavrasa uważa za "wielkiego filmowca".
Wcześniej w specjalnym oświadczeniu biskupi francuscy potępili plakat do filmu "Amen", uznając go za "prowokację", gdyż w sposób niedopuszczalny "utożsamia symbol wiary chrześcijańskiej z symbolem nazistowskiego barbarzyństwa".
Film "Amen", zaprezentowany 13 lutego br. na festiwalu w Berlinie, jest adaptacją głośnej w latach 60-ych sztuki Rolfa Hochhutha pt. "Namiestnik". W sztuce oskarża się papieża Piusa XII o milczenie w sprawie zagłady Żydów i kolaborację z nazistami. W świetle opublikowanych dotychczas dokumentów oskarżenie to nie ma żadnego historycznego uzasadnienia.Na plakacie obok krzyża stoją dwaj główni bohaterowie, jezuicki ksiądz, Ricardo Fontana (w tej roli Mathieu Kassovitz)) i oficer SS, Kurt Gerstein (Ulrich Tukur), który miał ostrzegać Watykan o zbliżającej się zagładzie żydów podczas II wojny światowej.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.